logo Facebook
I slova jsou činy

Konec výhod pro AirBnB – vláda schválila novelu, která službu staví na úroveň ostatní typům ubytování

13. září 2018 10:02 / autor: Vojtěch Berka

Vláda dnes schválila novelu ministerstva financí, která postaví AirBnb do role standartního komerčního ubytování, ale také poskytne obcím více volnosti ve stanovování poplatkové politiky. Nahradí totiž stávající poplatky z ubytovací kapacity a za lázeňský nebo rekreační pobyt jediným poplatkem – poplatkem z pobytu. Tomu bude podléhat krátkodobý pobyt bez ohledu na to, kde je poskytnut nebo jaký má účel. Novela tak podle ministerstva „reaguje na dynamický rozvoj sdílené ekonomiky a nastavuje rovná pravidla pro trh s krátkodobým ubytováním.“

„Provozovatelé nabízející ubytování přes Airbnb mají oproti hotelům nebo penzionům tu výhodu, že na rozdíl od nich nemusejí do koncové ceny pobytu promítnout místní poplatky za ubytování. Díky tomu, že se nový poplatek bude vztahovat na poskytnutí placeného ubytování bez ohledu na to, zda je místo ubytování kolaudováno jako ubytovací zařízení či nikoliv, tuto nerovnost odstraňujeme. Je to další z mozaiky opatření Ministerstva financí reagujících na fenomén sdílené ekonomiky a s ním související změny zažitých obchodních modelů,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

Finanční správa již disponuje databází pronajímatelů prostřednictvím platformy AirBnb, což usnadní nejen vybírání poplatku z pobytu, ale také výběr příslušné daně z příjmu a DPH.

Rozhodnutí vítají především starostové a provozovatelé ubytovacích zařícení. „Jsme přesvědčeni, že povinnost odvádět řádně daně za realizované tržby, je minimálním a zcela legitimním požadavkem. Proto tuto iniciativu Ministerstva financí jednoznačně vítáme,“ uvedl prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.