logo Facebook
I slova jsou činy

Učitelské profesi je třeba vrátit konkurenceschopnost a atraktivitu, říká předseda školských odborů DOBŠÍK

04. října 2018 19:36 / autor: Ilona Švihlíková

Vláda schválila rozpočet, pro který hledá podporu v Poslanecké sněmovně. Hlavní otázkou na předsedu Českomoravského odborového svazu pracovníků školství, Františka Dobšíka, tak bylo: je pro vládu skutečně školství prioritou tak, jak tvrdí v programovém prohlášení?

František Dobšík hned na začátek zařazuje kampaň „Konec levných učitelů“ do celkové kampaně ČMKOS – Konec levné práce. Domnívá se, nastoupená cesta je pozitivní proto, aby se, jak říká „zvýšila atraktivita a konkurenceschopnost“ pedagogické práce. Vláda uznává, že vzdělávání má prioritu, kapitola školství byla navýšena o téměř 30 mld. Kč. Platy pedagogických pracovníků se mají navýšit o 15%, nepedagogických o 10%. Je to další krok k tomu, aby škola mohla fungovat jako systém, v němž jsou spokojeni nejen pedagogové, ale i školníci, kuchařky školních jídelen i hospodářky škol.

Školství ovšem netrápí jen výše platů. Jedním z varujících příznaků blížící se krize je zvyšující se průměrný věk pedagogů. Pro mladé absolventy nebylo atraktivní nastoupit do škol, to by se mělo ale právě změnit. Nejen finančním zatraktivněním učitelské profese, ale také větší pomocí při nástupu pro absolventy i posílením praxe během studia. František Dobšík lituje toho, že kariérní řád nebyl nakonec prosazen, ale doufá, že to lepší z něj se nakonec uplatní u nového ministra školství.

Podobně jako v řadě ostatních sfér si i učitelé stěžují na rostoucí a neúnosnou byrokratickou zátěž. Úbytek „papírování“ by dál pomohlo přitáhnout mladé kantory do škol, zakončil optimisticky předseda odborového svazu.