logo Facebook
I slova jsou činy

Air Bank, Moneta a český i slovenský Home Credit se spojí do jedné banky

08. října 2018 08:53 / autor: Vojtěch Berka

Moneta Money Bank dnes oznámila, že uzavřela předběžnou dohodu o koupi Air Bank a českého i slovenského Home Creditu. Cílem je posílit pozici všech zúčastněných a vytvořit tak přední domácí retailovou banku. Pokud spojení schválí antimonopolní úřad, půjde také o druhého největšího poskytovatele spotřebitelských úvěrů v České republice. Skupina PPF Petra Kellnera, která v současnosti ovládá jak Home Credit, tak Air Bank, by v ní měla mít téměř čtvrtinový podíl a byla by tak jejím největším akcionářem.

Nyní musí podniky projít procesem due dilligence. Celá transakce by mohla být dokončena v červenci 2019, její hodnota se pohybuje okolo 20 miliard korun. PPF z toho získá 6,75 miliard Kč v hotovosti a 13 miliard Kč ve formě 165 605 096 nově vydaných akcií, které představují podíl 24,48 %.

Nová skupina by měla zřejmě působit pod značkou Air Bank a obsluhovat na 2 miliony zákazníků. Bude také disponovat třetí největší sítí poboček a bankomatů v České republice (237 poboček, 1 005 bankomatů). Nově vzniklá skupina se zaměří na retailový segment a segment menších podniků, které by měly představovat 75 % jejích úvěrových aktivit. Právě s tímto typem operací má Home Credit Group široké zkušenosti, je jedním z lídrů ruského i čínského trhu.

„Od začátku budování Air Bank jsme se snažili na český bankovní trh přinést výraznou změnu. Spojení s Monetou, ke které mám osobně velký respekt, naši schopnost disrupce ještě zvýší a přinese reálnou hodnotu klientům, zaměstnancům i akcionářům všech zúčastněných stran. Potenciál tohoto spojení je obrovský. Jsem přesvědčen, že jsme společně schopni ho velmi dobře využít,“ uvedl Jiří Šmejc, předseda představenstva Home Credit Group.