logo Facebook
I slova jsou činy

Kdo kupuje koho? Moneta a Home Credit mění české bankovnictví

08. října 2018 15:44 / autor: Vojtěch Berka

O spojení Moneta Money Bank s dcerami Home Credit Group Petra Kellnera a Jiřího Šmejce, tedy s Air Bank, českým Home Creditem a slovnským Home Creditem, jsme vás informovali už ráno. Nově vzniklá společnost se, se dvěma miliony zákazníků a třetí největší sítí poboček, nepochybně stane jednou z nejsilnějších bank na domácí scéně. Jedná se, konec konců, o největší transakci na českém bankovním trhu od privatizace Komerční banky. Kellner s Šmejcem díky ní, výměnou za své společnosti, získají 6,75 miliardy korun a podíl 24,48 % v posílené Monetě.

Možná ještě zajímavější, než výčet faktických propriet tohoto obchodu, jsou však vyjádření jednotlivých stran. Titulek ČTK, který vychází z informací Home Creditu, například hlásá, že „PPF spustila proces ke sjednocení Air Bank, Home Creditu a Monety.“ Podobně o obchodu informuje i řada dalších webů.

Moneta Money Bank mezitím vydala vlastní tiskovou zprávu nadepsanou „Moneta Money Bank uzavřela předběžnou dohodu o koupi Air Bank a českého a slovenského Home Creditu s cílem vytvořit přední retailovou banku.“ Celý obchod prezentuje jako svou expanzi.

Stručně řečeno, Moneta to vidí tak, že namísto aby s novějšími hráči bojovala, raději je koupí, zatímco PPF celý obchod vnímá jako možnost ke vstupu do nové, silné společnosti. Historicky navíc prokázala, že dokáže takových příležitostí využít.

Dalo by se například předpokládat, že se, po vzoru svého vstupu do O2, pokusí o zisk většiny akcií a následné stáhnutí společnosti z burzy. PPF vždy preferovala řízení vlastních investic, veřejně obchodované firmy jsou navíc vystaveny silnějším podmínkám regulátorů a povinnostem informovat veřejnost.

Dosáhnout tohoto (teoretického) cíle by Kellnerovi se Šmejcem mohla pomoci rozmělněná vlastnická struktura Monety. Ta se stala veřejně obchodovatelnou v roce 2016, kdy se ji rozhodl prodat tehdejší vlastník, finanční křídlo americké General Electric. Menší podíly v ní dnes drží Goldman Sachs, BlackRock, nebo JPMorgan Chase. Největšími vlastníky akcií jsou Capital Group Companies (5,35 %), Rainer-Marc Frey (4,99 %) a Artemis (4,84 %). Oněch 24,48 %, které v navrhovaném obchodě získá Home Credit, z nich udělá nejen nejsilnější akcionáře, ale zároveň i zmenší vliv ostatních vlastníků. Těm se totiž jejich podíly sníží na 75,5 %. Moneta by tak již neměla mít žádného jiného akcionáře, který by držel více než 5 %.

Jak se bude situace do budoucna vyvíjet je ve hvězdách. Příští léto by ovšem mělo být z pohledu českého bankovnictví opravdu zajímavé.

 

Vojta Berka