logo Facebook
I slova jsou činy

Nový muž ministryně Schillerové – Petr Bejček byl jmenován státním tajemníkem

10. října 2018 14:43 / autor: Vojtěch Berka

Novým státním tajemníkem Ministerstva financí byl jmenován Petr Bejček, ministerstvo to dnes uvedlo ve své tiskové zprávě. Do úřadu nastoupí od příštího pondělí. Ve funkci nahradí Jana Sixtu, který na ministerstvu působil od roku 2015, na konci září však přešel pod Ministerstvo zemědělství.

Petr Bejček, který je vzděláním právník, přichází na Ministerstvo financí z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky, kde působil jako ředitel samostatného odboru právně-personálního.

„Jsem ráda, že se podařilo post státního tajemníka tak rychle obsadit. Jsem si jista, že volba padla na správného kandidáta, který má bohaté zkušenosti z oblasti státní správy a výborně se orientuje v právně-personálních otázkách,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

Úkolem státního tajemníka totiž je starat se na ministerstvu o organizační strukturu a personální řízení úřadu. Má tedy na starosti odměňování zaměstnanců a kontroluje, jaké úředníky a za kolik ministerstvo zaměstnává. Pro chod ministerstva jde o naprosto klíčovou postavu. Tajemníci bývají jmenováni na dobu pěti let.

Sněmovna pod taktovkou ANO, ČSSD a KSČM nedávno schválila vládě pravomoc tajemníky odvolávat. Umožní to změna služebního zákona, která byla široce kritizována. Představuje podle mnohých návrat k politizaci státní správy. Právě odpolitizování státní správy bylo přitom jednou z podmínek pro čerpání evropských dotací a jako takové bylo přijato vládou Bohuslava Sobotky, ve které dělal nynější premiér Andrej Babiš ministra financí.