logo Facebook
I slova jsou činy

„Spousta lidí bere ekonomické poučky moc vážně“ tvrdí ekonom FILIP MATĚJKA

12. října 2018 10:47 / autor: Vojtěch Berka

„Je pro nás těžké získávat informace, je těžké přemýšlet nad věcmi do detailu, ale jsme schopni prioritizovat, věnovat se tomu, co je důležité,“ tvrdí v rozhovoru pro Ecofin.cz Filip Matějka, akademik a jeden z nejcitovanějších českých ekonomů dneška. I nepozornost tak podle něj může být vnímána jako racionální přístup k řešení problémů.

Právě na popisování racionální nepozornosti a popisu jejích dopadů Matějka staví svůj výzkum. „Když lépe popíšeme, jak se lidé chovají, jak potom funguje makroekonomika? Jak se chovají voliči? Co z toho plyne pro demokracii? Co z toho plyne pro chování firem?“ vysvětluje.

S moderátorem Lukášem Kovandou se však například také o tom, co pro ekonomii jako obor znamenala Světová ekonomická krize, nebo o tom, v čem dnešní ekonomové dělají chybu.

„Spousta lidí vzala ekonomické poučky až moc vážně“ tvrdí Matějka. Zatímco tvůrci ekonomických teorií si podle něj bývají vědomi jejich limitů, vědí, na co sedí a na co nesedí, ostatní mají následně tendenci přijímat jejich závěry slepě za své. „Svět je daleko komplikovanější,“ připomíná Matějka.

Ekonomie se podle něj z krize poučila. Je mnohem empiričtější než kdysi a začíná také připouštět novější přístupy, jako je například behaviorální ekonomie. Zároveň si však podle něj ekonomové v posledních deseti letech vyslechli spoustu nezasloužené kritiky.