logo Facebook
I slova jsou činy

Česko je až příliš konkurenceschopné. Pořád. A nějaký čas ještě bude

23. října 2018 11:41 / autor: Michal Skořepa

Ukazují to data platební bilance, stav trhu práce i vývoj cen.

Saldo běžného účtu platební bilance činilo v srpnu podle údajů ČNB necelých -7 mld. korun (oproti tomu tržní očekávání bylo -12 mld.). Ani samotné číslo, ani jeho vzdálenost od očekávání nejsou v žádném směru nestandardní. U dat platební bilance je většinou informativnější sledovat roční úhrny (tj. součty dat za posledních 12 měsíců). Z nich je mj. zřejmé, že bilance se zbožím a službami se zatím nadále lehce zlepšuje; momentálně dosahuje v ročním úhrnu téměř 370 mld. Kč (průměr tohoto ukazatele od roku 2004 činí jen asi polovinu). Jinak řečeno, česká produkce je pro zahraniční trhy pořád ještě atraktivnější než zahraniční produkce pro český trh. Lze to brát i jako nepřímý náznak toho, že Česko je stále ještě až příliš konkurenceschopné.

Přitom ziskovost firem (jak upozornily například Hospodářské noviny) zřetelně klesá. Firmy pod tlakem rychle rostoucích mezd (a jiných nákladů) tedy zřejmě zatím jdou cestou snižování své marže (boje o tržní podíl?), namísto aby svým odběratelům oznámily zdražení.

V souladu s tím je informace ČSÚ, že růst cen průmyslových výrobců činil v září 3,2 %. To je sice dvakrát více, než činí průměr za dosavadní průběh tohoto roku, ale jako zdražování, které by dokázalo firmám kompenzovat zmíněné růsty nákladů (a oslabit nápor domácí i zahraniční poptávky, a tím oslabit problém chybějících lidí, a dokonce už i některých vstupních surovin), to pořád ještě nevypadá. Nářky na chybějící zaměstnance a přetékající seznamy nesplněných objednávek tak zřejmě budou ještě nějakou dobu pokračovat.

Jen tak mimochodem: jak upozornil na svém blogu respektovaný britský ekonom Chris Wren-Lewis, podobnou situaci přílišné konkurenceschopnosti zažívá v posledních letech čím dál víc i Německo. Z hlediska vyluxovanosti trhu práce jsou ovšem i Němci proti nám žabaři: v srpnu měli podle údajů Eurostatu míru nezaměstnanosti o téměř procentní bod vyšší než my.

Řešení je nabíledni: pokračovat ve zvyšování mezd a k tomu začít zvyšovat také výstupní ceny. Přetlak poptávky se ztratí jako pára nad hrncem - to zná každý, kdo měl aspoň jednu hodinu ekonomie. České firmy toto samozřejmě tuší a přijde den, kdy k navyšování mezd přidají i navyšování svých cen. Obojí je potřeba, ale pochopitelně s mírou. Doufejme, že tu správnou míru manažeři českých firem jakž takž odhadnou a s navyšováním mezd i cen to nepřeženou.

 

Michal Skořepa

Autor je analytikem České spořitelny a členem představenstva České společnosti ekonomické
Publikováno na serveru blog.aktualne.cz
Zveřejněno s laskavým svolením autora