logo Facebook
I slova jsou činy

„Plánovaný deficit není dobrá zpráva,“ konstatuje HELENA HORSKÁ

25. října 2018 09:41 / autor: Ivana Chmel Denčevová

Ministerstvo financí ČR sdělilo, že k 31. 8. 2018 byly celkové příjmy státního rozpočtu byly 900,6 mld Kč, celkové výdaje pak 885,8 mld Kč. Přebytek tedy činí 14,8 mld Kč. Přesto je navrhovaný státní rozpočet na rok 2019 plánován s deficitem 40 mld Kč. Původní návrh byl s ještě vyšším schodkem, který činil 50 mld Kč.

Snížení deficitu státního rozpočtu je tedy zdánlivě dobrou zprávou. Ing. Helena Horská, hlavní analytička Raiffeisenbank ale konstatuje: „Plánovaný deficit státního rozpočtu není dobrá zpráva. Pokud by v plánovaném rozpočtu byly mosty, které stavíme, stejně jako stavba dálnic, chytré sítě, tak bych váhala s odpovědí, zda je to dobrá zpráva. Ale příjmy do státního rozpočtu jsou bohaté, ekonomika je na vrcholu a my neinvestujeme. A ministryně financí zcela otevřeně přiznává, že přísun financí je především z mezd, včetně těch minimálních. To není dobrý stav, to není udržitelné.“ Mezi vládními prioritami nalezneme vedle navýšení investic také zvýšení platů ve veřejné správě a zvýšení důchodů. Otázkou tedy je, jaké je pořadí oněch priorit.

Přesto právě vůči objemu investic jsou ze strany odborníků kritické výhrady, navíc, jak dodává ing. Helena Horská: „Ekonomika zpomaluje, na to nejsme připraveni a celá naše veřejná správa je velmi drahá.“ K tomu dodává: „ Naše veřejná správa je správou tak pro 19. Století, bráníme se digitalizaci, úředníci nechtějí samozřejmě přijít o práci. A my občané jsme honěni po nejrůznějších úřadech. A i s omezenými zdroji je třeba mít jasné priority: je to vzdělávání a školství, dále pak zdravotnictví a sociální reforma, kterou nezbytně potřebujeme. Teď je ale ona příležitost, protože ekonomika roste a dobré časy využít k tomu, abychom udělali reformy. Byť nepopulární. A bohužel na špici jsou ´předvolební dárečky´.“