logo Facebook
I slova jsou činy

ČEZu klesají zisky, na vině jsou loňské prodeje a náklady na emisní povolenky

08. listopadu 2018 10:32 / autor: Vojtěch Berka

Skupina ČEZ dnes zveřejnila své výsledky za třetí čtvrtletí. Ty ukazují na propad zisků o 45 procent, na 9,1 miliardy korun. Na vině jsou však především jednorázové výnosy z minulého roku, kdy hospodaření ČEZu vylepšil například prodej akcií MOL. Jednorázové zisky loni skupině přinesly téměř 7 miliard. 

Závažnějším údajem tak je pokles tržeb, které sice podle nové metodiky výpočtu stouply o 4 procenta na 129,3 miliardy korun, podle starého způsobu výpočtu ovšem tento výsledek představuje pokles o 12 procent. Klesl i hrubý provozní zisk EBITDA, který za tři čtvrtletí dělá 38,7 miliardy korun, tedy asi o 6 procent méně, než loni.

„Meziroční pokles EBITDA za první tři čtvrtletí ve výši 2,4 mld. Kč odpovídá růstu nákladů na emisní povolenky pro výrobu o 1,3 mld. Kč a neopakovatelným jednorázovým kladným vlivům z roku 2017. Jde o dohody o narovnání se společností Sokolovská uhelná (+0,7 mld. Kč) a s bulharskou státní energetickou společností NEK (+0,4 mld. Kč). Na úrovni čistého zisku navíc v roce 2017 pozitivně přispěl jednorázový prodej nemovitostí v Praze (+1,1 mld. Kč) a zejména ukončení vlastnictví akcií MOL (+4,5 mld. Kč),“ přiblížil místopředseda představenstva a ředitel divize finance Martin Novák.

ČEZ je největší výrobce elektřiny v České republice, působí však i v dalších 7 zemích. Se zhruba 26 tisíci zaměstnanců je druhým největším zaměstnavatelem v ČR. Stát ve společnosti vlastní sedmdesátiprocentní podíl.