logo Facebook
I slova jsou činy

Zelené úlevy v bankovní regulaci nedávají smysl

16. listopadu 2018 13:36 / autor: Michal Skořepa

V chodbách bruselských institucí zatím neumřel podivný nápad snížit nároky na banky v případech, kdy půjčují na "zelené" projekty. Možná si tyto projekty zaslouží podporu, ale rozhodně ne tímto způsobem.

Poměrně ostré prohlášení se objevilo v rozhovoru odcházejícího člena bankovní rady ČNB Vládi Tomšíka pro týdeník Ekonom. Na otázku, „A co třeba nyní debatované zelené finance, tedy sepětí finančních produktů s odpovědností k životnímu prostředí?“ reagoval dosluhující viceguvernér ČNB slovy „Na to my říkáme: nečekejte od dohledu, že bude přívětivější a hodnější, když vy investujete do zelených financí. Zase se jen postaru ptáme: jaká je zástava, jaké je cash flow, prostě standardní postup. Žádné kapitálové úlevy nepřipadají v úvahu.“

Přitom ještě letos na jaře člen Evropské komise Dombrovskis velmi vehementně anoncoval plán zakotvit do evropské bankovní regulace pokyn, že u úvěrů na „zelené“ projekty by dohledové orgány (v Česku tedy ČNB) měly bankám poskytovat úlevy z obvyklých obezřetnostních požadavků (tzv. green financing factor neboli zelený faktor financování).

Jakkoli je mým zaměstnavatelem banka, já osobně považuji postoj ČNB za správný: pokud jsou požadavky regulátora na bankovní kapitál nastaveny správně (tj. chrání banky v rozumném rozsahu před ztrátami ve špatných časech), pak „zelené“ úlevy z těchto požadavků nedávají smysl. A korektně vedená banka by je stejně ignorovala. Jinak by totiž de facto přistoupila na předpoklad, že až přijdou ony špatné časy, zhoršení platební morálky u “zelených“ projektů bude relativně menší než u projektů nezelených.

Tento předpoklad by snad dával smysl v případě, že bychom my všichni mysleli natolik „zeleně“, že bychom ve špatných časech snižovali svou spotřebu „zelených“ typů zboží a služeb méně než těch ostatních. Ale tento stupeň zelenosti myšlení naše populace řekl bych nevykazuje. A to se nezmiňuji například o potížích s definicí, co to vlastně „zelený“ projekt je.

 

Michal Skořepa

Autor je analytikem České spořitelny a členem představenstva České společnosti ekonomické
Publikováno na serveru blog.aktualne.cz
Zveřejněno s laskavým svolením autora