logo Facebook
I slova jsou činy

Kanadská policie zatkla finanční ředitelku a dceru zakladatele čínské Huawei

06. prosince 2018 12:11 / autor: Vojtěch Berka

Kanadská policie zadržela dceru zakladatele a finanční ředitelku čínské společnosti Huawei. Meng Wan-čou je obviněna z obcházení protiíránských sankcí. Uvedl to kanadský deník The Globe and Mail. Kanada Mengovou zadržela na žádost Spojených států, příměří v čínsko-amerických obchodních sporech se tak již podruhé od jeho dojednání před pěti dny otřásá v základech.

Mengová ve Vancouveru, před svým sobotním zatčení, pouze přestupovala z jednoho letu na druhý. Okamžitě po zatčení zakázala zveřejňování jakýchkoli soukromých informací, o řízení tak toho nyní moc nevíme. Slyšení, na základě kterého soud rozhodne o kauci, má naplánované na pátek.

Společnost Huawei následně uvedla, že jí „nebylo poskytnuto velké množství informací o obvinění, ale není si vědoma žádných pochybení paní Mengové. Společnost věří, že americký a kanadský soudní systém dospěje ke spravedlivému rozsudku.“

Huawei je druhým největším výrobcem smartphonů na světě a Mengová měla společnost v budoucnu převzí.

Kromě čistě právního má celá kauza i silný politický rozměr. Nejen, že jako jakákoli velká čínská společnost je Huawei úzce napojen na čínskou stranu, a to dokonce do té míry, že západní bezpečnostní agentury varují před používáním zařízení od Huawei u strategických zakázek, ale případný spor může také dále prohloubit čínsko-americké neshody týkající se pravidel mezinárodního obchodu. Světové akcie také na zprávu zareagovaly patřičným poklesem.