logo Facebook
I slova jsou činy

Míra inflace v listopadu citelně zaostala za prognózou ČNB, úrokové sazby se letos už zřejmě nezvednou

10. prosince 2018 16:11 / autor: Lukáš Kovanda

Míra inflace v listopadu činila rovná dvě procenta, a ocitla se tak přesně na úrovni inflačního cíle České národní banky. Ta ovšem ve své aktuální prognóze počítá pro listopad s mírou inflace ve výši 2,5 procenta.

Klíčovým důvodem znatelně pomalejšího tempa inflace je říjnový a listopadový propad cen ropy na světových trzích, který už se v listopadu částečně promítl do zlevnění pohonných hmot v ČR.

Navíc se zatím nenaplňují obavy z citelného zdražování potravin v důsledku letošního sucha a špatné letní úrody.

Pomalejší než očekávaná inflace snižuje pravděpodobnost, že Česká národní banka na svém letošním posledním měnověpolitickém zasedání zvýší úrokové sazby.

Dalšího zpřísnění měnové politiky se zřejmě dočkáme až v roce 2019 i z toho důvodu, že bankovní radu opustil největší „jestřáb“ posledních měsíců a čtvrtletí Mojmír Hampl. Noví bankovní radní se zatím „rozkoukávají“ a nebudou hned při svém prvním rozhodování o sazbách zastávat extrémní postoje, spíše se „povezou“ s většinovým názorem. Tím by právě i vzhledem k pomalejší než předpokládané inflaci mělo být ponechání sazeb na stávajících úrovních.

 

Lukáš Kovanda

Hlavní ekonom CZECH FUND