logo Facebook
I slova jsou činy

Elektroautomobilky budou potřebovat méně zaměstnanců. A jiných

11. prosince 2018 12:44 / autor: Michal Skořepa

Přechod automobilek na výrobu elektromobilů může mít citelné dopady na český trh práce.

Podle studie německého institutu IAB (originál v němčině je zde) bude přechod autoprůmyslu na výrobu elektromobilů do roku 2035 znamenat jen v samotném Německu zánik zhruba stovky tisíc pracovních míst, tedy osminy všech míst v tomto odvětví. Důvodem je skutečnost, že elektromotory jsou svou strukturou jednodušší, a jejich výroba tudíž obnáší méně úkonů.

Pokud bychom čistě hypoteticky předpokládali, že dopad v Česku bude podobný, znamenalo by to úbytek zhruba 17 tisíc pracovních míst. Čistě numericky by to v dnešním moři (hodně přes 300 tisíc) volných pracovních míst v Česku byla jen kapka, a dopad do nezaměstnanosti by tedy mohl být zanedbatelný.

Jsou tu však dvě ALE:

(1) za těch cca 17 let bude samozřejmě situace na českém trhu práce nejspíš úplně jiná a konkrétně pro absorpci 17 tisíc nezaměstnaných Škodováků, Hyundaiáků apod. méně příhodná,

(2) přinejmenším část z pracovních míst, která budou v elektroautomobilkách k dispozici, budou výrazně jiného typu než ta dnešní – půjde primárně o místa pro lidi s aspoň mírným elektrotechnickým vzděláním.

Pokud se český vzdělávací (a rekvalifikační) systém na změny tohoto typu nepřipraví včas, dopady do nezaměstnanosti přece jen tak zanedbatelné být nemusí. Navíc půjde o nezaměstnanost hodně soustředěnou do několika málo okresů – a tam to může být docela průšvih (pozdrav posíláme do Mladé Boleslavi a Rychnova nad Kněžnou).

 

Michal Skořepa

Autor je analytikem České spořitelny a členem představenstva České společnosti ekonomické
Publikováno na serveru blog.aktualne.cz
Zveřejněno s laskavým svolením autora