logo Facebook
I slova jsou činy

Média dramatizují situaci na trhu s hypotékami, tvrdí LIBOR OSTATEK z Golem Finance

28. prosince 2018 21:30 / autor: Vojtěch Berka

Cena bydlení za poslední 2 roky stoupla o více než 22 procent a ve svém růstu pokračovala i letos. Jsou ceny českých realit nadhodnocené, nebo pouze doháníme západ? Bude dostupnost bydlení ještě dál klesat a pokud ano, budeme se muset přeučit na nájem? O tom ve studiu Ecofinu mluvil Libor Ostatek, ředitel společnosti Golem Finance.

„Z pohledu hypoték, mám pocit, že média někdy dramatizují situaci. My jsme v době konjunktury, neděje se nic zásadního kromě toho, že rostou úrokové sazby. Trh je dnes regulován, ale ta regulace nezasahuje zásadně ... Myslím si, že bez problémů se dá najít dobrá příležitost,“ tvrdí Ostatek.

Co se cen českých realit týče, nedá se podle šéfa Golem Finance hovořit o bublině. „Pozice České republiky, a speciálně Prahy, se pomalu ale jistě dostává na úroveň evropských velkoměst,“ myslí si Ostatek s tím, že i přesto ceny zůstávají velice atraktivní pro zahraniční investory.

Libor Ostatek mluvil také o postupu Česká národní banky (ČNB). „Dalo se očekávat, že ČNB začne zvyšovat sazby. Já musím říci, že je dobré, že nekoná skokově,“ uvedl. Postupné zvyšování sazeb po čtvrt procentech považuje za ideální. Nyní by, podle Ostatka, měla centrální banka navyšování zpomalit.