logo Facebook
I slova jsou činy

Domácí průmysl, stejně jako stavebnictví, dále zpomalují

08. ledna 2019 14:21 / autor: Vojtěch Berka

Jak ukazují data Českého statistického úřadu (ČSÚ), domácí průmysl ke konci loňského roku, i přes oživení výroby osobních aut, zpomalil. Průmyslová výroba rostla meziročním tempem 4,8 procenta, trh přitom počítal s růstem ve výši 5,1 procenta. Podle ekonoma Lukáše Kovandy navíc bude v letošním roce ještě dále zpomalovat a poroste tempem 2,5 procenta.

Zásadním důvodem by mělo být ochlazení v Německu a v eurozóně jako takové. „V Německu jsou podmínky v průmyslu nejhorší za poslední takřka tři roky,“ píše Kovanda. „Další vývoj průmyslové výroby v ČR bude do značné míry záviset na vnějších faktorech. V prvé řadě na tom, zda bude v roce 2019 eskalovat napětí v obchodních vztazích mezi USA a Čínou, ale také mezi USA a EU. Stále nelze vyloučit možnost, že by Trumpova administrativa zavedla cla na evropské automobilky ... Jejich situaci může dále zhoršit případný tvrdý brexit.“

Právě výroba automobilů přitom současný růst táhla. Pokles nových zakázek však příliš důvodů k optimismu nedodává. „Vývoj nových zakázek naznačuje, že za výkyvy ve výrobě aut nestojí jen jednorázové regulační faktory (homologace) ale i cyklické ochlazení poptávky,“ upozorňuje ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Pokud se růst téměř o 5% dá, i přes zpomalování, stále považovat za dobrý výsledek, listopadový výkon domácího stavebnictví již je jednoznačně tristní. To se totiž poprvé od roku 2016 meziročně propadlo, po očištění meziročně o 1,3%. Stavební úřady navíc vydaly meziročně o 2,4 % stavebních povolení méně.

„Zatímco některé odhady předpokládaly růst až kolem desíti procent, realitou je stagnace,“ píše Kovanda. „Jedná se však spíše jen o přechodný výkyv. Stavebnictví by výrazněji mělo zpomalit až v letošním roce, do značné míry kvůli efektu poměrně vysoké srovnávací základny roku 2018. Stavebnictví pomáhá a nadále pomáhat bude čerpání prostředků z fondů EU.“