logo Facebook
I slova jsou činy

Čína chystá odvetu za Huawei, tvrdí prezident Zeman. Ohrožena je prý Škodovka i PPF

11. ledna 2019 10:07 / autor: Vojtěch Berka

Čína chystá odvetná opatření, která by mohla zasáhnout čínské investice automobilky Škody Auto, nebo skupiny PPF, prohlásil včera v televizi Barrandov prezident Miloš Zeman. Důvodem má být varování českých úřadů před důvěryhodností společnosti Huawei.

„Aniž by měli důkazy, ohrozili naši pozici a naše ekonomické zájmy v Číně,“ uvedl Zeman na adresu šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky a ředitele Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) Dušana Navrátila. „Buď to dělají z blbosti, nebo pro peníze.“

BIS i NÚKIB situaci odmítly komentovat. Podobně se k situaci postavily i obě společnosti. „Skupina PPF nikdy nekomentuje konkrétní vyjádření politiků. Obecně můžeme pouze konstatovat, že obchodním vztahům nikdy neprospívají politické či obchodní rozmíšky,“ řekla Radiožurnálu Mluvčí Skupiny PPF Zuzana Migdalová.

„Oficiálně nemáme žádné stanovisko ... nemáme informaci o nějakém problému,“ řekl pak na dnešní tiskové konferenci premiér Andrej Babiš. NÚKIB podle něj nepodložil svá varování žádnými důkazy. Babiš však zároveň vyvrátil, že by BIS a NÚKIB postupovali v celé kauze společně. Vláda o plánovaných čínských sankcích neví.

Na rozhovor Jaromíra Soukupa s prezidentem Zemanem se můžete podívat ZDE