logo Facebook
I slova jsou činy

Česká ostuda: Praha sedmým nejbohatším regionem EU

28. února 2019 16:45 / autor: Michal Skořepa

Praha se z hlediska HDP na hlavu v rámci Evropské unie umístila v roce 2017 na 7. místě. Nejspíš to ale není nic, čím bychom se měli chlubit.

Podle nejnovějších dostupných statistik regionálního HDP na hlavu byla Praha v rámci Evropské unie na zajímavé sedmé příčce. Celé Česko bylo v témže roce ovšem až na 15. místě. Důvod tohoto nesouladu je ten, že Česko patří k zemím se spíše vyššími meziregionálními rozdíly v HDP: Praha má příjmy extrémně vysoké, zbytek státu příjmy o to nižší. Tento „efekt hlavního města“ je úplně největší ve Velké Británii.

Přinejmenším v případě Prahy se lze důvodně obávat, že jde o dopad špatně rozvržených sil daňové správy: řada firem si hlásí formální sídlo (a tedy opticky navyšuje HDP na hlavu) v Praze, protože je známo, že právě v Praze je zdaleka nejmenší pravděpodobnost daňových – a možná i lecjakých jiných – kontrol.

Jinak řečeno, umístění jednoho regionu vysoko nad umístěním celé dané země je spíš ostuda než co jiného: ostuda, že vlády v dané zemi neumí nastavit pohnutky pro podnikání tak, aby se odehrávalo – ať už formálně, nebo fakticky – zhruba rovnoměrně na celém území.

 

Michal Skořepa

Autor je analytikem České spořitelny a členem představenstva České společnosti ekonomické
Původně publikováno na serveru blog.aktualne.cz
Zveřejněno s laskavým svolením autora