logo Facebook
I slova jsou činy

Tentokrát je to opravdu jiné

04. března 2019 13:23 / autor: Christopher Smart

Od seriózních investorů se očekává, že nebudou říkat: „Tentokrát je to jiné.“ Vzhledem k tržním výkyvům posledních měsíců však udělají dobře, budou-li bedlivě sledovat, co je skutečně jinak oproti době, kdy se naposledy otočil hospodářský cyklus.

Oním naposledy byla samozřejmě globální finanční krize roku 2008. Na rozdíl od tehdejší doby zůstávají dnešní fundamentální ekonomické údaje pevné, což naznačuje, že blížící se recese by mohla přijít a odeznít dřív, než ji vůbec budeme mít čas změřit. To ale nepomůže investorům, kteří by rádi zhodnotili potenciální rizika a odměny příštího cyklu, jejž budou pravděpodobně formovat nepředvídatelné posuny v likviditě, politice a technice.

Zatímco akademici svolávají konference, aby analyzovali dědictví kvantitativního uvolňování (QE) uskutečňovaného centrálními bankami v uplynulé dekádě, investoři chtějí vědět, co bude obrat v přístupu znamenat pro budoucí finanční podmínky. Přední centrální banky v zásadě přestaly poskytovat obří injekce likvidity prostřednictvím nákupů dluhopisů a teď si odlehčují bilance, byť různým tempem.

Bez ohledu na to, zda Federální rezervní systém USA bude ignorovat nervozitu na trhu a pokračujícím zvyšováním úrokových sazeb bude vzdorovat prezidentu Donaldu Trumpovi, bilance Fedu prozatím stále klesá o 50 miliard dolarů měsíčně. Evropská centrální banka ukončila nákupy dluhopisů v prosinci 2018. Japonská centrální banka se možná blíží k začátku konce svého programu QE – třebaže je otevřenou otázkou, kdy nastane „konec konce“. Dohromady je důsledkem zužovaných programů QE odtékání ohromného množství likvidity potrubím různých rozměrů a v různých časech.

Jelikož globální finanční soustava je jako obrovský plavecký bazén, kolem plavců se vzdouvají rozbouřené vody. Navíc nejspíš dojde k narušení spodních proudů, které delší dobu zachovávaly silnější americký dolar, poněvadž relativní růstová očekávání se možná vychýlí k euru a klíčovým rozvíjejícím se trhům. Nebuďte překvapeni, pokud v průběhu dalšího zužování QE nečekaný vír náhle spolkne středně velkou banku nebo hedžový fond.

Situaci dál komplikují nové zdroje politické nejistoty, které zpochybňují předpoklad, že globalizace a ekonomická integrace budou v příštím cyklu svižně pokračovat. Pravda, Trumpova dovozní cla z hliníku, oceli a celé škály čínského zboží zatím vyústila v poměrně nízké přímé náklady pro několik úzce zaměřených odvětví. Potenciál dalšího narušení globálních hodnotových řetězců však přiměl nadnárodní firmy přehodnotit, kam a kdy mají investovat.

Právě to mají přední podnikatelé na mysli, když říkají, že se obávají „politických rizik“. I když se Spojené státy a Čína dohodnou na prodloužení svého současného příměří v obchodní válce i na dobu po první polovině března, potenciál pro pokračující třenice zůstane. To znamená, že obezřetní investoři budou muset do cen promítnout eventuální náklady dalších cel a přetvořených dodavatelských sítí – možná napořád.

Jak hodiny ukrajují čas do brexitu dne 29. března, rovněž firmy, jejichž plány počítaly s tím, že mezi Británií a Evropskou unií bude dál možný volný pohyb zboží a služeb, se nyní ocitají ve stavu hluboké nejistoty. Jistěže, světový obchod nekončí. Investoři ale v příštím cyklu budou muset kalkulovat s potenciálními náklady nových cel, hraničních kontrol a dalších účinků obrozeného populismu a nacionalismu v hlavních světových ekonomikách.

Konečně, ziskové marže zavedených firem po celém světě rostoucí měrou ohrožují revoluční nové technologie a přelomové obchodní modely. Motorem novátorství a zavádění inovací v podnikání během posledního cyklu bylo levné připojení k internetu. Při pohledu do budoucna však podniky budou muset zápolit s mobilními sítěmi, levnými digitálními úložišti a čím dál důmyslnějšími algoritmy, aby se vyznaly v rozsáhlých datových proudech.

Nejde jen o nákupní centra a taxislužby, které padají vlivem nováčků jako Amazon a Uber; téměř všechny podniky stojí před výzvou štíhlejších, technologiemi poháněných obchodních modelů. Výroba, zdravotní péče a správa investic (achich ouvej) jsou jen některé z mnoha sektorů, které teď technologické přeskupování ohrožuje – a to už před tím, než člověk zohlední potenciální dlouhodobé přínosy technologií „distribuovaných záznamů“ či blockchainu.

Na rozdíl od automatizace úkonů kdysi vykonávaných lidmi, která se bude pravděpodobně odvíjet v průběhu mnoha let a napříč několika hospodářskými cykly, k obrácení zavedených obchodních modelů vzhůru nohama může dojít téměř okamžitě. Stačí se zeptat společnosti Blockbuster.

Hospodářské cykly by nebyly cykly, kdyby neexistovaly zásadní podobnosti v tom, jak firmy dobývají zisky, zvládají konkurenci a rostoucí úrokové náklady a postupem času vytlačují slabší hráče. Vždy budou existovat mazaní investoři, kteří v každé fázi cyklu dokážou sbírat nejzralejší plody. Přesto to vypadá, že úkol, který je před námi, je složitější než obvykle. Jak se současný cyklus blíží ke konci, investoři musí počítat s nejistotami souvisejícími s nižší likviditou, sílícím populismem a novými revolučními technologiemi.

Tentokrát je to opravdu jiné – a ne nutně příznivým způsobem.

 

Christopher Smart

Autor v minulosti pracoval jako poradce amerického prezidenta a ministra financí
Z angličtiny přeložil David Daduč
Copyright: Project Syndicate, 2017, www.project-syndicate.org