logo Facebook
I slova jsou činy

Zisk Škody Auto se loni propadl téměř o 15 procent

12. března 2019 12:38 / autor: Vojtěch Berka

Provozní zisk společnosti Škoda Auto loni klesl o 14,6 procenta na 1,4 miliardy eur, tedy zhruba 36 miliard korun. Zisky klesaly i přesto, že automobilka měla loni o 4,4 procenta vyšší tržby než v roce 2017. Společnosti se podařilo utržit závratných 17,3 miliardy eur, tedy 444 miliard korun. Výsledky dnes zveřejnila mateřská společnost Škodovky, německý Volkswagen.

Za propadem zisků podle zprávy stojí nová a náročnější metodika měření emisí, zvyšující se náklady na zaměstnance a ztráty spojené se směnným kurzem. Pozitivní přínos měla naopak optimalizace výroby a rostoucí prodej.

Rozpočty automobilek také zatěžují velké investiční výdaje do vývoje a výzkumu elektromobilů. „Skupina hodlá během příštích deseti let představit na 70 modelů nových elektrických aut – namísto původně plánovaných 50,“ přibližuje ve zprávě Volkswagen. Projektované množství elektrických vozů, které v automobilkách Volkswagenu během následující dekády vzniknou, se tak zvýší z 15 milionů na 22 milionů.

„Poměrně výrazný loňský pokles provozního zisku automobilky Škoda Auto je projevem výzev a problémů, kterým čelí celý evropský automobilový průmysl,“ uvádí ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. „Již loni začátkem roku byly patrné známky nasycování trhu s automobily zejména ve starých zemích Evropské unie,“ míní Kovanda, podle kterého uhasíná obnova vozových parků, kterou umožnilo odeznívání krize po roce 2013.