logo Facebook
I slova jsou činy

Ekonomiku loni táhla domácí poptávka, růst HDP byl 13. nejsilnější v EU

15. dubna 2019 14:49 / autor: Vojtěch Berka

Česká ekonomika loni rostla tempem 2,9%. Oproti předešlému roku tak růst HDP oslabil. I tak se v rámci EU umístila loni ČR na 13. místě. Vyplývá to z dnes představovaných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Prohlédnout si je můžete v následujícím článku. 

D4LeNUNW0AA91phTahounem byla loni domácí poptávka, zejména spotřeba, která vzrostla o 3,3%. Posilovala ale i investiční aktivita domácností, nefinančních podniků a vládních institucí. Slábl naopak vliv zahraniční poptávky a vrcholil problém nedostatku dostupné pracovní síly.

„Výdaje na spotřebu domácností v loňském roce narostly o 3,1% a vládního sektoru dokonce o 3,7%. Domácnosti v loňském roce více spořily, a tak meziroční dynamika jejich spotřeby v průběhu roku zpomalovala,“ říká Marek Rojíček, předseda ČSÚ.

D4LfYL_WwAUaHuH

Hodnota vývozu zboží se loni zvýšila o 3,4%. Zpomalil však růst exportu do Německa a poprvé od roku 2009 klesla hodnota vývozu motorových vozidel. Domácí poptávka působila pozitivně na dovoz zboží. Jeho hodnota se zvýšila o 4,8%. To mělo za následek pokles přebytku bilance obchodu se zbožím o téměř 40 mld. korun.

Investiční výdaje se loni zvýšily o 10,4% a rostly napříč sektory. U domácností vzrostla míra investic na 9,4%. Míra investic nefinančních podniků dosáhla 29,6% a byla nejvyšší za posledních pět let. Ani sektor vládních institucí nezaostával a nominálně navýšil investice o více než čtvrtinu.

D4LgsydWsAARfzK

Počet pracovníků se vloni zvýšil a ve 4. čtvrtletí dosáhl 5,45 mil. osob, nejvíce v novodobé historii. „Míra nezaměstnanosti se v průběhu roku přibližovala dvěma procentům. Přetrvávající nedostatek pracovní síly poháněl růst průměrné mzdy. Ta loni vzrostla o 8,1 procenta,“ upozorňuje Marek Rojíček.

D4LjaK6WAAA5mjX

Spotřebitelské ceny se loni zvýšily o 2,1 %. Klíčový vliv na růst měly ceny bydlení a energií. K nárůstu nájmů z bytů o 3,0 % se přidaly i ceny elektřiny, plynu a energií, které vzrostly o 2,1 %, a v průběhu celého roku jejich meziroční růst zrychloval.

D4Lkuq3WkAITSTt

Domácí poptávka stimulovala především odvětví služeb. Dařilo se obchodu, dopravě, ubytování a pohostinství. V peněžnictví a pojišťovnictví dosáhl růst hrubé přidané hodnoty 6,9 %, tedy pětiletého maxima, podobně se vyvíjely informační a komunikační služby. Silně rostla i ve stavebnictví.

Výkon průmyslu naopak v loňském roce zvolnil.

D4LhsGaXsAAol7s

Zdroj: Český statistický úřad