logo Facebook
I slova jsou činy

„K důchodové reformě chybí politická odvaha,“ říká EVA ZAMRAZILOVÁ

25. dubna 2019 08:19 / autor: Ivana Chmel Denčevová

Více než rok své existence má za sebou Národní rozpočtová rada, jejíž předsedkyní se stala bývalá členka bankovní rady České národní banky, Eva Zamrazilová.

Hned po první Zprávě o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí – předložena byla Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky – se objevila kritika a to dokonce i ze strany předsedy vlády Andreje Babiše, který ji označil za neseriózní.

„Považuji to za určité nedorozumění, zkratkovité, patrně se někteří poradci pana premiéra se v textu nezorientovali,“ říká k tomu Eva Zamrazilová. „Není to lehké čtení, je tam vazba hospodářského i demografického vývoje a výpočty, jaké budou v příštích desetiletích výdaje na důchodový systém. Samozřejmě se tam věnujeme i sociálnímu a zdravotnímu systému. Po vyjasnění s řadou odborníků docházíme k tomu, že se naše propočty s ministerstvy tak moc neliší.“

Udržitelnost, resp. neudržitelnost veřejných financí je faktem, který z odborné veřejnosti takřka nikdo nezpochybňuje, politické řešení dlouhodobě očekáváme, ostatně nalézáme ho nejen v programech politických stran, ale také ve vládním prohlášení. Bohužel, i po řadě tzv. „důchodových komisí“, k žádnému výsledku politická reprezentace nedospěla. A tak je to problém, který se stále odsouvá.

„Nějakých deset, dvacet let je udržitelný, budou ještě pracovat silné ročníky, jsme na tom relativně velice dobře. Ale až tato generace 70. let půjde do penze, zůstanou slabší ročníky a poměr závislosti mezi pracující a nepracující populací se bude výrazně a dramaticky měnit v neprospěch té generace nepracující. Čekat na řešení dvacet let není možné. Bojím se toho, že ve společnosti mohou být špatné nálady,“ uvádí Eva Zamrazilová a dodává, „myslím, že chybí politická odvaha. Není jednoduché lidem říci, že si mají spořit. Někteří mají nízké příjmy a existuje také nejistota ohledně uchování peněz například na padesát let.“

V posledním materiálu, kterým je Stanovisko k vývoji hospodaření s veřejnými financemi (z 6. Března 2019) jsou pak uvedena doporučení, která mají snížit tempo výdajů, provést audit veřejných financí a také dodržet plánovaný deficit státního rozpočtu v roce 2019 jako minimum pro zachování střednědobé udržitelnosti veřejných financí.

Celý rozhovor s šéfkou Národní rozpočtové rady Evou Zamrazilovou si můžete prohlédnout ZDE: