logo Facebook
I slova jsou činy

„Kdybychom se snažili replikovat lidský mozek, zbytečně bychom se omezovali,“ tvrdí o AI MAREK ROSA

02. května 2019 20:56 / autor: Vojtěch Berka

Jak vybudovat umělou inteligenci? A jak ji naučit umělou inteligenci chovat se morálně? O tom, stejně jako mnohém dalším, jsme se nedlouho před konferencí Má mozek ještě šanci bavili s jedním z jejích účastníků, Markem Rosou, zakladatelem společnosti GoodAI a jedním z vůdčích vývojářů umělé inteligence u nás. 

Od počítačových her k umělé inteligenci

Rosova GoodAI se věnuje vývoji takzvané general AI, tedy obecné umělé inteligence, která by připomínala lidský mozek. Umělá inteligence ale není oborem, ve kterém Rosa poprvé prorazil. Tím byl vývoj počítačových her.

„Je tu tradice vyrábět hry,“ tvrdí Marek Rosa o situaci na domácím trhu, který podle něj daleko předčí většinu sousedních států. Přispěli tomu prý i herní novináři, kteří před dvaceti, třiceti lety zakládali herní časopisy. „Co tu chybí, je podpora herního vývoje, například ze strany univerzit a škol,“ míní Rosa. I tak se však daří vyvíjet hry, které jsou schopné konkurovat zahraničním.Není jisté ani to, zda se vývoj podaří dotáhnout do konce

„Investoři nyní musí být opatrnější, protože rizikem dnes není pouze zda bude o produkt zájem, ale zda se vůbec vývoj podaří dotáhnout do konce,“ přibližuje Rosa situaci. „V dnešní době možná ani není potřeba moc peněz na to, aby člověk vytvořil hru.“

Právě i s vývojem her by do budoucna mohla pomáhat umělá inteligence, druhý z Rosových oborů. Když svou firmu pro vývoj a výzkum umělé inteligence GoodAI zakládal, prý ani nevěděli, jakým směrem se vydat. „Toto jsme zvládli. Máme velmi dobrou roadmapu, máme představu o tom, jaké vlastnosti má mít architektura AI, které vyrábíme, zároveň víme, jak ji chceme trénovat a víme, jak ji chceme testovat,“ říká.

Lidský mozek vs. umělá inteligence

„Umělý mozek by mohl vzniknout tak, že úplně vespod budou nějaké neurony, ty začnou mezi sebou komunikovat a upravovat se, negociovat a koordinovat tak, aby vznikly nějaké složitější celky. Z těch vzniknou ještě složitější celky a tak dále a ve výsledku to bude něco, co bude schopné se zlepšovat tím, jak to mezi sebou komunikuje a nabalovat další a další znalosti. A pro nás už bude strašně těžké, abychom interpretovali, co se tam úplně vevnitř děje,“ přibližuje Rosa vývoj obecné umělé inteligence.

„AI musí porozumět světu stejně jako my a až potom má smysl ho trénovat,“ tvrdí Rosa vštěpování morální pravidel strojům a připouští, že bude potřeba velmi robustního testování. Zároveň však říká: „Kdybychom se snažili replikovat lidský mozek, zbytečně bychom se omezovali.“

GoodAI dnes

Co se jeho společnosti GoodAI týče, ta se přetransformovala na umbrella organizaci, která zastřešuje jednotlivé operace. Srdcem skupiny je stále výzkum general AI, zároveň však již má komerční firmu, která vyrábí AI na míru. Nabízí také analýzy možností, kde může umělá inteligence zákazníkům pomoci.

Na konferenci Má mozek ještě šanci, které se bude Marek Rosa účastnit, se  můžete přihlásit ZDE.