logo Facebook
I slova jsou činy

Stavba nového jaderného bloku nedává v tuto chvíli v ČR smysl, míní MICHAL ŠNOBR

09. května 2019 15:34 / autor: Vojtěch Berka

Uhlí, plyn, jádro, obnovitelné zdroje. Čemu by Česká republika měla do příštích let a desetiletí dát ve svém energetickém mixu přednost? Na to i mnohé další se Lukáš Kovanda ptal energetického analytika a jednoho z minoritních akcionářů ČEZu Michala Šnobra.

Ten s nadějí vyhlíží příchod nového ministra průmyslu a obchodu v osobě Karla Havlíčka. „Zatím to bohužel vypadá, že nový ministr pokračuje v rétorice svých předchůdců,“ obává se však Šnobr.

Problémem podle něj je, že budoucnost české energetiky je nyní založena pouze na jediné možné variantě a to na stavbě velkého jaderného bloku. Energetika se však již posunula, tvrdí Šnobr.

„Dominantu hrají ne už ty velké zdroje, ale čím dál tím víc jdeme do decentralizace ... Poslední roky se ukazuje, že stavět jaderný blok není rozhodně levné a nedaří se to ve světě ani jaderným velmocem,“ upozorňuje s tím, že ceny moderních jaderných elektráren, které se staví v Británii či Francii, jsou astronomické a dopadly by nepochybně i na peněženky spotřebitelů.

„Jsme součástí Evropské unie kde hlavní slovo má Německo a Němci jsou velcí odpůrci jaderné energetiky,“ připomíná také Šnobr. Tento fakt má vliv na trvdost bezpečnostních pravidel v EU, které zase následně zvyšují cenu jaderné energie.

„Česká republika má v tomto okamžiku naprosto ideální energetický mix,“ myslí si přitom Šnobr, podle kterého nicméně „nejsme schopni a ochotni reflektovat současný rychlý vývoj energetiky v Evropě.“

Ideální by bylo zbytečně nepanikařit, přestat si vnucovat představu, že bez velkého jaderného bloku se neobejdeme, a prostě za pomoci plynu počkat na to, jak bude vypadat evropská energetika po svém probíhajícím přerodu.

Na celý rozhovor se můžete podívat ZDE: