logo Facebook
I slova jsou činy

Lukáš Foral bude novým předsedou správní rady Quantu. Má navýšit objem aktiv z 500 milionů na 4 miliardy korun

13. května 2019 11:49 / autor: redakce

Novým předsedou správní rady českého „robotického“ investičního fondu Quant se na začátku června stane Lukáš Foral. Bude mít na starosti kompletní provozní a obchodní řízení fondu. Jeho hlavním úkolem pak bude do pěti let navýšit objem spravovaných aktiv ze stávajících 500 milionů na 4 miliardy korun. Přispět by k tomu mělo vybudování aktivní distribuce v Česku a také expanze do zahraničí. Strategie fondu se zaměřuje na americký finanční trh a řídí ji unikátní matematický algoritmus Pavla Kohouta.

„Mým úkolem bude především aktivně budovat distribuční síť a osobně spolupracovat s velkými institucionálními i individuálními investory a family offices,“ uvedl Foral, jenž k nárůstu aktiv ve fondu přispěje také vlastními penězi. Jako řadový investor totiž hodlá jeho prostřednictvím zhodnocovat svůj osobní finanční majetek.

„Strategii fondu Quant věřím. Jeho dosavadní výsledky ukazují, že algoritmus funguje tak, jak má. Náklady jsou přitom podstatně nižší ve srovnání s klasickými akciovými fondy, které musí zaplatit řadu analytiků a portfoliových manažerů,“ řekl Foral.

Zmiňovaný algoritmus rozhoduje na základě porovnávaní množství peněz v americké ekonomice s cenami akcií v USA. Následně pak doporučuje rozložení investic mezi ETF na americké akciové indexy a termínované vklady.

Foral přichází do fondu Quant z finanční branže. Zkušenosti získal mezi lety 2006 a 2012, kdy si postupně vybudoval obchodní vazby ve Spojených arabských emirátech. Ve spolupráci s developerskými společnosti jako je Nakheel, se podílel na zprostředkování private equity investic do nemovitostních projektů v Dubaji za celkem 2,3 miliardy korun.  Po návratu do Čech se mezi lety 2013 a 2018 z pozice partnera podílel na získání investic ve výši 100 milionů korun do start-upů. Kromě toho zajistil kapitál na čtvrtmiliardovou akvizici obchodního centra Futurum Brno, kterou se jeho týmu loni podařilo dokončit za pouhé tři měsíce.

„Už dříve jsem byl rozhodnutý, že se start-upy po pěti letech skončím a zamířím do USA. V době, kdy se tento časový horizont naplnil, jsem ovšem dostal nabídku na působení ve fondu Quant. Zaujala mě především tím, že podstatu celé věci tvoří unikátní kombinace otců zakladatelů Aleše Michla a Pavla Kohouta s technologií, která je postavena na algoritmu, jenž dává doporučení na strategii fondu Quant,“ popsal Foral důvody, které ho nakonec přiměly do Spojených států neodcestovat a zůstat v Česku.

O profesní kontakt s cizinou ale ani tak nepřijde. Jedním z jeho cílů v nové funkci totiž bude příprava a realizace expanze fondu Quant do zahraničí. „Důvěru klientů, kteří se prostřednictvím fondu Quant rozhodli investovat do svého finančního zdraví, vnímám jako obrovský závazek. Rozšíření na další trhy je jedním z nástrojů, jak tento závazek pomoci naplnit nejen u stávajících klientů, ale umožnit dosažení osobních finančních cílů i dalším lidem,“ uzavřel Foral.

Investiční fond Quant je nejvýnosnějším českým indexovým algoritmickým fondem. Vznikl v září 2016. Za rok 2017 dosáhl čistého výnosu 9,3 %. Díky tomu, že fond nezaměstnává analytiky ani portfoliové manažery, vykazuje totiž velmi nízkou nákladovost (1,2 TER). Jeho zakladatelé očekávají dlouhodobý průměrný výnos přes 5 % ročně.

_NOS1293u

Lukáš Foral

Zdroj: Tisková zpráva Quant