logo Facebook
I slova jsou činy

Dražší cigarety a alkohol – Ministerstvo financí představilo balíček sazeb pro příští rok

13. května 2019 14:53 / autor: Vojtěch Berka

Ministerstvo financí (MF) představilo balíček daňových sazeb pro příští rok. Jeho součástí je návrh na zvýšení spotřebních daní z tabáku, lihu a hazardu. „Zákon je reakcí na zvyšující se dostupnost návykových látek v důsledku vyšší životní úrovně a je tak jedním z nejlepších nástrojů v boji proti závislostem,“ tvrdí ministerstvo.

Opatření nás vracejí do civilizovaného světa

„V boji proti závislostem ušla ČR velký kus cesty. To, že jdeme správným směrem, potvrzují i odborníci. Musíme ale bojovat dál. Navrhované zvýšení spotřebních daní na tabák, alkohol a hazard nejenže zhoršuje jejich dostupnost, ale také pomáhá získávat prostředky na prevenci,“ uvedla pak ministryně Alena Schillerová.

Ministerstvo mimo jiné poukazuje, že zatímco průměrná mzda se v České republice mezi lety 2009 až 2018 zvýšila téměř o polovinu, spotřební daň z lihu se zvýšila naposledy v roce 2010.

„Všichni si pamatujeme sídliště zaplevelené hernami nebo zakouřené restaurace a veřejné prostory. Ještě v roce 2012 bylo na našem území neuvěřitelných 75 tisíc automatů a 7500 heren a cigaretový kouř nás provázel na každém rohu,“ argumentuje Schillerová. „Opatření, která tyto negativní jevy významně eliminovala, nás vracejí do civilizovaného světa.“

Rozhodnutí vítá i Ministerstvo zdravotnictví

Nová sazba daně by měla zasáhnout především takzvaný „tvrdý“ alkohol. V případě 0,5 litru 40% alkoholu navrhuje ministerstvo zvýšení daně z 57 na 64,5 koruny. U cigaret by se mělo jednat o navýšení zhruba o deset procent. Součástí balíčku je i zvýšení sazeb pro hazard: z 23 na 25 % pro dílčí daň z kurzových sázek, tombol či turnajů malého rozsahu a z 23 % na 30 % pro dílčí daň z loterií, bing a živých her.

Alena Schillerová přitom není jediným zástupce vlády, který se za nové rozhodnutí postavil. „Zvýšení spotřebních daní na tabák a alkohol dlouhodobě doporučuje i WHO a OECD. Podle poslední zprávy OECD z července 2018 jsou spotřební daně z alkoholu a tabáku v České republice stále nízké,“ upozorňuje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „V konzumaci alkoholu a cigaret se přitom v celosvětovém srovnání opakovaně umisťujeme na předních příčkách.“

Zdraví občanů nebo příjem státní kasy?

Jak je evidentní z vyjádření obou ministrů, změny v daňovém systému se vláda snaží odůvodnit péčí o zdraví občanů. Objevují se však samozřejmě i cyničtější vysvětlení. „Tuzemská ekonomika zpomaluje a vláda hledá způsoby, jak záplatovat očekávané rozpočtové schodky,“ komentuje například ‚daň z neřestí‘ ekonom Lukáš Kovanda.

„Vláda chce zdanit tvrdý alkohol, ale k pivu a vínu je mnohem smířlivější. Vytváří tak nebezpečný dojem, že existuje ‚měkký alkohol‘, který není tak nebezpečný,“ upozorňuje navíc Kovanda s tím, že hypertonikem se člověk může stát zrovna tak nadměrnou konzumací kořalky jako vína či piva.

Slib levnějšího točeného piva přitom zařadil Andrej Babiš jak do volebního programu svého hnutí ANO, pod které spadají oba zmiňovaní ministři, tak do vládního prohlášení, nebo do balíku daňových zákonů, který vláda poslala před koncem roku do sněmovny. Návrh počítá s tím, že pivo bude spadat do desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty (DPH) namísto nynější sazby 21 %.