logo Facebook
I slova jsou činy

Česká ekonomika zpomaluje, HDP roste tempem 2,5 procenta. Důvodem je provázanost s Německem

15. května 2019 10:06 / autor: Vojtěch Berka

Česká ekonomika roste tempem 2,5 procenta za rok. Ukazuje to předběžný odhad Českého statistického úřadu (ČSÚ), který přináší data za první kvartál roku. Podle toho se HDP mezičtvrtletně zvýšil o 0,5 procenta a potvrdil tak více méně očekávání ekonomů.

Hlavními faktory růstu byla podle ČSÚ zahraniční poptávka a spotřeba domácností. K tvorbě hrubé přidané hodnoty přispěl hlavně zpracovatelský průmysl, jenž se tak po roce opět stal dominantním faktorem růstu. Nadále se dařilo většině odvětví služeb a stavebnictví a pokračoval také dynamický růst tvorby hrubého fixního kapitálu.

„I přes mírné zpomalení ve srovnání s rokem 2018 lze číslo s ohledem na poslední vývoj v zahraničí interpretovat spíše pozitivně,“ míní Jakub Seidler z ING. Stejně jako několik dalších ekonomů však upozorňuje na nejasnosti v číslech. „Překvapivým sdělením ČSÚ k růstu HDP byl silný příspěvek zpracovatelského průmyslu. Dle měsíčních dat totiž zpracovatelský průmysl v 1Q19 meziročně stagnoval a mezičtvrtletně poklesl o 0,8 %. Kde je chyba?“

„Tuzemský průmysl nakonec zjevně dopadl lépe, než co v uplynulé době nastiňovaly pesimistické scénáře,“ souhlasí také ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. „Růst české ekonomiky i letos drží kurs. Nadále suverénně nejpomalejší v rámci Visegrádské skupiny … ČR roste ani ne polovičním tempem v porovnání s Maďary, zaostává i za Slováky,“ upozorňuje však.

Důvodem je podle něj těsnější ekonomická provázanost Česka s Německem, napjatá situace na trhu práce, ale také rozpočtová ukázněnost českých politiků. „Ta se pozitivně zrcadlí v citelně nižší úrovni veřejného zadlužení v poměru k hrubému domácího produktu, než jakou vykazují další země Visegrádské skupiny,“ tvrdí Kovanda. Důležitým faktorem je také vyhrocení obchodních sporů mezi Spojenými státy a Čínou. To zpomaluje průmyslovou produkci v Německu, které je na Číně značně závislé.