logo Facebook
I slova jsou činy

ČNB bude moci určovat parametry hypoték, vláda dnes novelu schválila

10. června 2019 14:45 / autor: redakce

Vláda dnes schválila novelu zákona o České národní bance (ČNB). Ta dá centrální bance pravomoc formou zákona regulovat úvěrové ukazatele u hypotečních úvěrů. V současnosti reguluje ČNB hypoteční trh pouze formou doporučení, která nejsou právně závazná. Cílem novely je umožnit bance reagovat na makroekonomická rizika, která by mohla narušit finanční stabilitu, například na hrozbu realitní bubliny, či přehřátí trhu. Ministerstvo financí to dnes uvedlo v tiskové zprávě.

„Cílem novely je, aby ČNB mohla i do budoucna plnit svůj mandát udržování stability finančního sektoru,“ uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok. „Právní závaznost regulace hypoték je zásadní pro zajištění rovných podmínek na trhu a zabránění nekalé konkurenci. Pokud by na hypoteční trh ve větší míře vstoupili zahraniční či nebankovní poskytovatelé, vynucování pravidel stanovených doporučením by v jejich případě nebylo stejně účinné jako u domácích bank,“ doplňuje guvernér.

V současnosti ČNB ve svém doporučení bankám ukládá, aby většině lidí poskytovaly hypotéky do 80 procent hodnoty nemovitosti (ukazatel LTV) a mezi 80 a 90 procenty jen omezenému počtu žadatelů. Splátka hypotéky a dalších dluhů od loňského 1. října by neměla přesáhnout 45 procent čistého měsíčního příjmu žadatele (ukazatel DSTI) a celkové zadlužení devítinásobek jeho čistého ročního příjmu (ukazatel DTI). Dle návrhu bude moci ČNB zákonem stanovit horní hranici u jednoho ukazatele, u kombinace dvou ukazatelů, anebo u všech tří ukazatelů.

Obdobné právně závazné limity úvěrových ukazatelů již platí v řadě jiných zemí EU, například na Slovensku či v Rakousku. Jejich zákonné ukotvení doporučil České republice mj. Mezinárodní měnový fond.

„Mladí žadatelé o hypotéky jsou specifickou skupinou, která na počátku ekonomické aktivity často disponuje nízkými úsporami a relativně nižšími příjmy. To se může následně odrazit v plnění limitů úvěrových ukazatelů, což tímto návrhem zohledňujeme,“ doplňuje ministryně financí Alena Schillerová k mechanismu, jež stanovuje snížené limity pro žadatele do 36 let.

Nadále bude platit, že u každého žadatele musí banka řádně prověřit jeho úvěruschopnost. Banky tak budou v případě mladých žadatelů postupovat individuálně a posuzovat, jak velký úvěr budou z hlediska perspektivy svých příjmů schopni splácet. Nová pravidla se nebudou vztahovat na již sjednané hypotéky, v případě že nedojde k jejich dodatečnému navýšení.