logo Facebook
I slova jsou činy

Washington a Peking se vrací k jednacími stolu. Trh však ukončení obchodní války přílišné šance nedává

29. července 2019 10:01 / autor: Lukáš Kovanda

Zítra se v Šanghaji rozběhnou vyjednávání mezi Čínou a Spojenými státy ohledně dohody, která by vedla k ukončení již déle než rok trvající obchodní války mezi oběma ekonomikami. Trh však od jednání příliš neočekává, zásadní průlom ve vývoji situace podle všeho nenastane.

Nicméně úspěchem je vůbec to, že se zástupci obou zemí vrací k jednacímu stolu. Děje se tak po bezmála třech měsících. V květnu totiž vyjednávání ustala poté, co došlo k rozkolu mezi oběma stranami a americký prezident Donald Trump uvalil na čínský dovoz novou sadu cel. Zatím se však zdržel uvalení cel na veškerý čínský dovoz.

Peking nakupuje miliony tun amerických sójových bobů a počítá s tím, že z USA bude dovážet i další zemědělské produkty, jako je bavlna, vepřové maso nebo mléko. Podle čínského tisku se tím čínská strana snaží projevit dobrou vůli. Peking však zároveň Washington obviňuje z toho, že stojí za mohutnými protivládními protesty v Hong Kongu. Přitom také vyšetřuje americkou společnost FedEx z chybného doručení zásilek firmy Huawei a odmítá, že by šlo jen o nevinný provozní omyl. Trh se tak obává, že Peking bude vůči americkým firmám působícím v Číně postupovat obzvláště tvrdě, a mstít se tak za zařazení zmíněné Huawei na americkou černou listinu firem, které představují bezpečnostní či jiné riziko. Čínské úřady již před několika týdny pokutovaly čínskou joint venture americké automobilky Ford Motor kvůli porušení antimonopolních pravidel.

Čína má tří klíčové požadavky. Chce, aby Washington okamžitě zrušil zavedená cla. Aby byl svolný k vyvážené úmluvě. A v neposlední řadě, aby stanovil realistické cíle čínského dovozu americké produkce. Pokud tedy USA nepodniknou ústupek, k žádnému posunu v jednání mezi oběma stranami nedojde. To je v tuto chvíli stále ta nejpravděpodobnější varianta dalšího vývoje.

 

Lukáš Kovanda

Hlavní ekonom Czech Fund