logo Facebook
I slova jsou činy

Český průmysl stále čelí prudkému poklesu zakázek, jeho srpnový výsledek je přitom lepší než se čekalo

02. září 2019 13:00 / autor: Lukáš Kovanda

Podmínky v průmyslu se dále zhoršují rychlým tempem. Problémem je citelný pokles nových zakázek a nejdramatičtější snížení zahraničního odbytu od dubna roku 2009, kdy zuřila světová finanční krize.

Pozitivem v záplavě pesimistických zpráv je alespoň to, že tempo poklesu zakázek bylo slabší než v červenci, což ovšem může být pouze přechodný výkyv, nikoli obrat trendu. Zvláště když optimismus ohledně výroby pro příští rok dále ochlazuje. Je nyní nejníže od roku 2012. Důvodem je opět slábnutí zahraniční poptávky.

Na český průmysl nepříznivě doléhají faktory, které stahují dolů i průmysl německý, čili obchodní války, ať již probíhající či hrozící, a ochabování evropské automobilové výroby. Nepomáhá ani obecná nejistota v mezinárodních vztazích včetně hrozby takzvaného tvrdého brexitu. V ČR jsou tak zvláště zasažena exportní a automobilová průmyslová odvětví.

Zatímco ještě v letošním prvním čtvrtletí byl právě průmysl hlavním přispěvatelem k tvorbě přidané hodnoty v české ekonomice, ve druhém už se jednalo o odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství.

Český průmysl tak má před sebou náročnou druhou polovinu roku. Podmínky budou i nadále vykazovat zhoršování, tj. hodnotu příslušného ukazatele společnosti Markit nižší než 50 bodů. Za srpen se pohybovala na úrovni 44,9 bodu, v červenci dokonce 43,1 bodu.

 

Lukáš Kovanda

Hlavní ekonom Czech Fund