logo Facebook
I slova jsou činy

„Nejdříve jsme museli přesvědčit pojišťovny,“ uvádí IVAN ŠPIRAKUS o projektu PojištěnáFaktura.cz

19. září 2019 08:05 / autor: Ivana Chmel Denčevová

Nezaplacené faktury, riziko podnikání a také jistá ´černá můra.´ Následovat může druhotná platební neschopnost a veškeré obtíže s tím související. Řešením může být startup PojištěnáFaktura.cz. Tento projekt vzniknul v zázemí úspěšné makléřské společnosti Insia, která v pojišťovací oblasti působí dlouhá léta a s obdobnými projekty již má zkušenosti. Pro živnostníky a menší firmy doposud žádné podobné pojistky neexistovaly.

„Velké pojišťovací domy jsou zvyklé pracovat s velkými klienty, s tím tzv. malým je totiž takřka stejná práce, ale zisk je výrazně menší. Postupně se to mění, ale spíše v zahraničí. Shodou okolností se tento produkt – ´Pojištěná faktura´ – v podobném čase objevil i jinde, v Anglii a poté ve Švédsku. V zásadě vznikly ve stejnou dobu, ale mám pocit, že jsme byli první,“ uvádí generální ředitel společnosti Insia ing. Ivan Špirakus a vysvětluje: „Je to samostatná část naší společnosti. Je to on-line projekt, zaměřený na cílového zákazníka. Tím bychom splňovali parametry startupu, ale samostatná společnost na to založená neexistuje.“

Uvedeme-li čísla: 80 % podnikatelů se někdy setkalo s pozdním proplácením faktur, 20 % podnikatelů se setkává s tím, že faktura není vůbec uhrazena. Princip pojištěné faktury znamená, že si dotyčný podnikatel může pojistit vydané faktury pro konkrétního zákazníka, či soubor faktur, a kupuje si službu, která se týká nejen pojistky dané faktury, ale také další služby navazující.

„Nejdříve jsme museli přesvědčit pojišťovny, abychom vůbec celý startup mohli spustit a nabídli jsme i celý proces vymáhání. Zpočátku, v prvním roce, jsme měli přísný výběr klientů, protože jsme se obávali nejrůznějších možných podvodů. Takže jsme v prvním roce neměli škody, ale také skoro žádné smlouvy. Ve druhém roce tohoto podnikání je situace jiná, postupně jsme podmínky uvolňovali,“ uvádí Ivan Špirakus.