logo Facebook
I slova jsou činy

České nemovitosti stále zdražují více než dvojnásobným tempem v porovnání s EU

07. října 2019 14:28 / autor: Vojtěch Berka

Ceny českých nemovitostí stále letí nahoru. Jejich meziroční růst sice zpomalil, ale pouze z vysokých 9,6 % v prvním kvartále na stále velice silných 8,7 %. Jejich růst tak šestý nejvyšší v EU a je stále více než dvojnásobkem unijního průměru. Vyplývá to z dnešních dat Eurostatu.

Z těch je také jasné, že v EU se ceny průměrně zvyšují o 4,2 %. V rychlosti jejich růstu nás nyní předběhlo kromě Maďarska také Lucembursko, Chorvatsko, Portugalsko a Lotyšsko. Obecně lze sledovat trend postupného zrychlování cenové hladiny od poslední krize v roce 2008.

„Ceny nemovitostí v ČR (domy, byty, pozemky) za posledních 5 let vzrostly o téměř 50 %, růst patřil mezi 3 nejvyšší v rámci zemí EU. Nicméně alespoň 30% nárůst zaznamenalo 16 zemí Evropské unie – jen ta inflace dle centrálních bank pořád nikde,“ komentuje hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

V ČR je jedním z hlavních důvodů za jejich rychlým nárustem postupná konvergence k standardům Západní Evropy, ale také nedostatečná výstavba, kterou mají do značné míry na svědomí velice složité stavební byrokracie. Stavebnictví se také nedostává vhodné pracovní síly, kterou ve velkém „odčerpal“ průmysl.

„Tlak na růst cen nemovitostí v ČR bude z výše uvedených faktorů pokračovat i v příštích čtvrtletích. S očekávaným zpomalením české ekonomiky však tento tlak zmírní. Zejména nemovitosti v lukrativních oblastech, jako jsou centra krajských měst, budou ovšem dále zdražovat. Mírnou korekci cen lze v případě zásadnějšího útlumu české ekonomiky očekávat v méně atraktivních lokalitách, jako jsou například periférie měst či strukturálně zasažené regiony,“ míní ekonom Lukáš Kovanda.