logo Facebook
I slova jsou činy

Alibaba hodlá ještě letos na burze v Hong Kongu získat 15 miliard dolarů

08. listopadu 2019 16:56 / autor: Vojtěch Berka

Na začátku tohoto týdne ohlásila svůj letošní vstup na burzu nejziskovější firma světa, saúdskoarabský státní ropný podnik Saudi Aramco. Na konci zase oznámil další nabídku akcií čínský online gigant Alibaba. Ten hodlá, podle informací agentury Reuters, na burze v Hong Kongu získat 15 miliard dolarů. 

Akcie by měly být k dispozici během posledního listopadového týdne a to i navzdory pokračujícím protivládním protestům v hongkongských ulicích. Důležitější tak pro Alibabu, zdá se, je zlepšení vztahů mezi USA a Čínou. Nyní čeká na schválení od povolaných orgánů.

Alibaba svou primární nabídku akcií (IPO) provedla v roce 2014 ve Spojených státech. Na New Yorkské burze tehdy získala 25 miliard dolarů a její IPO se tak zapsalo do historie jako prozatím největší. Zmiňovaných 15 miliard dolarů, které si slibuje od druhotné nabídky, představují největší druhotnou nabídku konající se v jiné zemi než ta původní.

Není zatím jasné, co Alibaba hodlá s utrženými financemi dělat. Spekuluje se především o její expanzi na čínský venkov a menší města, stejně jako o boji s novými konkurenty.

Nabídka představuje obživení hongkongského finančního sektoru, který v posledních měsících bolestivě zasáhly politické nejistoty.