logo Facebook
I slova jsou činy

Americké ministerstvo spravedlnosti zkoumá napojení Deutsche Bank na skandály s praním špinavých peněz

02. prosince 2019 12:15 / autor: Vojtěch Berka

Skandály s praním špinavých peněz v Danske Bank a Swedbank už vedly k pádu výkonných ředitelů obou ústavů a způsobily propad cen jejich akcií. Americké ministerstvo spravedlnosti (Department of Justice - DoJ) začalo v posledních týdnech zkoumat také zapojení největší německé banky Deutsche Bank.

Podle zdrojů agentury Reuters přehodnocují americké úřady především to, zda Deutsche Bank pomáhala přesunout část z vypraných 200 miliard eur (více než 5 biliónů kurun) do USA. Na rozkrytí případu nyní spolupracují nejen s estonskými, ale i s frankfurtskými prokurátory. Pokud se zapojení Deutsche Bank podaří prokázat, povede zřejmě k vysokým finančním sankcím.

Deutsche bank, podle slov jejího tiskového mluvčího, s úřady komunikuje. "Opakovaně zdůrazňujeme, že s úřady vedeme konstruktivní a kvalitní dialog," uvedl.

Jak loni přiznala Danske, podezřelých 200 miliard euro přišlo z Ruska a některých dalších zemí skrze její estonskou pobočku. Přesto že velkou část transakcí zprostředkovávala Deutsche Bank, dlouho se zdálo, že v centru vyšetřování je pouze Danske. To se však evidentně mění.

Deutsche již na pokutách spojených s praním špinavých peněz zaplatila u newyorkských a britských regulátorů na 700 milionů dolarů (více než 16 miliard korun). Šlo o odlišný případ, který se týkal převodu 10 milard dolarů (232 miliard korun) původem také z Ruska.