logo Facebook
I slova jsou činy

Trhy rizika spojená se situací v Íránu podhodnocují, míní Nouriel Roubini

14. ledna 2020 11:55 / autor: Vojtěch Berka

Trhy podhodnocují rizika spojená se situací v Íránu, míní jeden z nejvýraznějších ekonomů současnosti Nouriel Roubini. Nejvýznamnějším faktorem, který bude v budoucnu definovat podobu světové ekonomiky, však podle něj zůstává vztah Washingtonu s Pekingem.

Thúkydidéova past

„Strategická rivalita mezi USA a Čínou, střet mezi současnou mocností a mocností na vzestupu, tedy to, čemu geopolitičtí experti říkají thúkydidéova past, bude pokračovat nejen během tohoto roku ale i ve střednědobém horizontu,“ uvedl pro ET Now.

„Tato rivalita se otáčí okolo otázky, kdo bude dominovat na technologickém poli, v klíčových odvětvích budoucnosti jako je například AI, 5G, biotech, elektroauta, autonomní vozy a další. Bude to rivalita v oblasti technologií, informací a know-how, ale také obchodu a investic, v oblasti restrikcí na zahraniční investice a na pohyb pracovníků, nebo v oblasti měnové,“ míní Roubini.

„Po čtyřech letech globalizace a integrace tak míříme směrem k deglobalizaci, k rozpojení vztahů mezi USA a Čínou, fragmentaci světové ekonomiky a balkanizaci dodavatelských řetězců.“

Trhy počítají s nejpozitivnějším scénářem

Kromě americko-čínských vztahů byly doposud pro světové určující také nízké sazby centrálních bank a tahanice okolo podoby britského odchodu z EU. K těm se nyní přidává napjatá situace v Íránu.

„Trhy toto geopolitické riziko podhodnocují, v podstatě předpokládají, že se toho již moc nestane a vše se navrátí k předcházejícímu statutu quo. To je ale ten nejpozitivnější scénář. Druhý extrém, otevřená válka, je sice nepravděpodobný, ale mezi těmito dvěma krajními scénáři existuje řada možností zahrnujících nějaký typ konfliktu,“ upozorňuje Roubini, podle kterého se v takovém případě cena ropy může vyšplhat až k osmdesáti dolarům za barel a způsobit, spolu s obecným zhoršením sentimentu, šokové zpomalení světového ekonomického růstu.

„USA zatím ještě není čistým exportérem ropy, spíše se blíží energetické nezávislosti,“ tvrdí Roubiny. Konflikt by tak zasáhl spíše trhy, které jsou na dovozu ropy závislé, tedy Čínu, Indii, Japonsko, či většinu Evropy. Nakonec by však dohnal i Spojené státy, kde by producentům ropy sice stoupaly tržby, ale ostatní průmyslová odvětví, stejně jako zákazníci, by navýšení cen pocítili a ekonomika by zpomalila také.