logo Facebook
I slova jsou činy

Kormidlo se otáčí

26. března 2020 11:19 / autor: Daniel Gladiš

Oznámení americké centrální banky o neomezených nákupech finančních aktiv se zřejmě ukáže jako klíčový bod zvratu v současném dění na finančních trzích.

FED oznámil, že hodlá nakupovat finanční aktiva v takovém objemu a tak dlouho, jak bude potřeba. Máme tady QEi – Quantitative Easing to Infinity. Je to taková obdoba Draghiho prohlášení „Whatever it takes“ z roku 2012 o záchraně eura. Fungovalo to tenkrát a zabere to i teď. Neomezený objem je hodně vysoké číslo. V praxi půjde o několik biliónů dolarů. Velikost rozvahy FED dnes činí asi 4,7 biliónů dolarů a nedivil bych se, kdyby vyrostla na dvojnásobek.

Důležité také je, že FED rozšířil vějíř nástrojů, které hodlá kupovat. Kromě státních dluhopisů, pokladničních poukázek a hypoték (Agency mortgage-backed securities) teď navíc i komerční hypotéky (Commercial mortgage-backed securities), ale také korporátní dluhopisy s investičním ratingem a to jak přímo, tak prostřednictvím ETF.

Tím se výrazně ulehčuje přístup k financování účastníkům trhu. Požadavky na půjčování teď budou enormní. Stát bude mít potřebu profinancovat jak propad v rozpočtových příjmech, tak nový stimulus na podporu ekonomiky, firem a domácností. Řada korporací bude mít potřebu překlenout recesi pomocí dalšího dluhu. Dohromady půjde o tak velké sumy, že by jejich financování narazilo na nedostatek kupců. FED se teď stane hlavním kupcem nových dluhů, ať už přímo či nepřímo. Nedostatek kapitálu na trzích tedy nebude překážkou.
Současně se tím sníží nedostatek dolarové likvidity na globálních trzích, který tlačí dolar nahoru a dusí cizí státy a korporace, které mají velké dolarové závazky.

Ekonomové se budou zcela jistě přít o tom, jaké dlouhodobé dopady tato opatření budou mít, realita je však taková, že je to jediná účinná zbraň, která je dostatečně velká na to, aby otočila kormidlo toků na finančních trzích. Je to ta pověstná bazuka, která teď bude pálit o sto šest. Game changer.

Kdybych měl použít obrazného přirovnání, je to jako kdyby veslař, který vesluje proti silnému proudu, a pomalu mu docházejí síly, dostal do své loďky silný motor. Investujte opatrně!

 

Daniel Gladiš

Autor je zakladatelem a hlavním portfoliomanažerem Vltava Fund
Původně zveřejněno 24. března na facebooku Vltava Fund
Publikováno s laskavým svolením autora