logo Facebook
I slova jsou činy

Hladová zeď proti COVID-19

23. dubna 2020 13:18 / autor: Jiří Skuhrovec

Karel IV. za krize nechal nezaměstnané stavět zeď. Buďme jako Karel IV., nedržme firmy a živnostníky na dávkách. Dejme jim práci.

Ekonomika směřuje do nejtěžší recese za posledních 20 let. To je skoro jistá věc, ekonomové se vzácně shodnou. Potrvá půl roku, možná i podstatně déle. Turismus nebude, hospody poloprázdné, export minimální. Budou bankrotovat firmy, nezaměstnaných bude přibývat. Stát zatím s proměnlivými úspěchy pomáhá ekonomice různými dávkami a úvěry. To ale nejde dělat dlouho. Držet "na kapačkách" firmy a lidi, když reálně nevyrábějí, to nedokáže ani ten nejštědřejší státní rozpočet. Stát musí pomalu začít přecházet z role skoupého Ježíška do role investora, který dobře mířenými nákupy zastaví pád ekonomiky. Veřejné zakázky jsou užitečným nástrojem, který teď může pomoci snižovat nezaměstnanost a zachraňovat firmy od bankrotů. Jak?

Bod 1 - nakupovat správné věci. Pan ministr Havlíček posílá více peněz na stavbu dálnic. To není špatný krok, mohl však být lépe zacílený. Opravdu jsou stavaři tím nejvíce postiženým sektorem? Strukturálně lépe by mohla dopadnout třeba obnova vozových parků nebo nákupy dovážkových jídel pro státní zaměstnance namísto stravenek. Kam správně nákupy cílit nám mohou napovědět data - z insolvencí, úřadů práce, nebo třeba z Hospodářské komory.

Bod 2 - nakupovat a najímat správně. Koncept Sociálně odpovědného zadávání má připravenou řadu nástrojů, jak cíleně zakázkami dávat práci nezaměstnaným. Stavíš městský okruh? Dobře, kolik lidí evidovaných na úřadu práce zaměstnáš?
Stavba okruhu samozřejmě nemusí být nejlepší příklad, pokud mezi nezaměstnanými budou převažovat lidé z kultury, pohostinství, cestovního ruchu, nebo od filmu. Ti najdou možná lepší uplatnění v službách nebo logistice. Navíc sama zdravotní krize může zaměstnat významné množství pracovních sil - v nemocnicích nebo domovech důchodců by jistě uvítali pomoc. Aktuálně padají na ústa, zatímco většina republiky nemá co na práci.

Bod 3 - zajistit likviditu. Pražský magistrát nebo Ředitelství silnic a dálnic nedávno udělaly úžasnou věc: splatily všechny faktury, a to před datem splatnosti. Svým dodavatelům tak dopřály vítanou finanční injekci. Jde to však ještě lépe - zavázat dodavatele, že na penězích nezůstanou sedět. Kdo dělá na veřejných zakázkách, platí faktury subdodavatelům do 14 dnů. To má být napsáno v každé státní smlouvě. I se stávajícími dodavateli lze uzavřít dodatek. Rádi na něj kývnou pod podmínkou zkrácení splatnosti vlastních faktur.

S kolegy v Econlabu připravujeme v podobném duchu praktická doporučení: co a jak nakupovat ke zmírnění krize. Chce-li vláda pomoci ekonomice v přístích měsících, měla by zavést motivační program pro kraje a města, která prorikrizové nákupy realizují. Doplatit jim 25 % ke každé investici splňující základní parametry. Je to lepší, než platit lidi za sezení doma.

 

Jiří Skuhrovec

Ekonom společnosti Datlab
Původně publikováno na blog.aktualne.cz
Zveřejněno s laskavým svolením autora