logo Facebook
I slova jsou činy

Americké akciové trhy za sebou mají nejlepší čtvrtletí v posledních dvou dekádách

02. července 2020 14:51 / autor: Vojtěch Berka

Druhé čtvrtletí je za námi a výsledkům Wall Street z období rozsáhlé karantény se ani nechce věřit. Akciové trhy za sebou mají nejlepší kvartál za posledních dvacet let a pohybují se blízko svých před-pandemických úrovní. Některé z největších amerických firem jsou dokonce na historických maximech. To vše v době, kdy se kromě viru země potýká také s rozsáhlými občanskými protesty, čelí rostoucí nezaměstnanosti a podle Fedu zažívá nejstrmější pokles ekonomické aktivity od konce druhé světové války.

Na začátek nutno připomenout, že jedním z důvodů pro extrémně dobré výsledky akciových trhů je nízká srovnávací základna. Během března se totiž většina z nich propadla téměř o třetinu, aby se od tohoto dna v dubnu znovu odrazily.

A odrazily se opravdu slušně. Pro index S&P 500 to byl nejsilnější kvartál od roku 1998, pro Nasdaq od roku 1999 a pro Dow Jones dokonce od roku 1987. Dow si připsal 17,8 %, S&P 500 19,9 % a Nasdaq dokonce 30,6%.

Nejlépe na tom jsou velké technologické firmy. Apple a Amazon jsou na historických maximech, zatímco z Tesly se stala nejhodnotnější automobilka světa, když předstihla japonskou Toyotu. Je nyní ohodnocená výše než výrobce nápojů Coca-Cola, nebo Disney.

Investorům vlily optimismus do žil především bezprecedentní kroky americké centrální banky, která se nezastavila u snížení sazeb na nulu a masivního prokramu kvantitativního uvolňování, ale rozšířila své nástroje například i o nákup firemních dluhopisů.