logo Facebook
I slova jsou činy

Český hypoteční trh nečekaně vře

16. července 2020 10:41 / autor: Michal Skořepa

Podle dat serveru hypoindex.cz se objem hypoték v červnu meziročně zvýšil o 26 %. Hodnota nových obchodů (téměř 21 miliard Kč) patří k nejvyšším, které vůbec byly v minulosti zaznamenány (včetně všech předzásobovacích a podobných výkyvů).

Květnové číslo, což byla pouhá 4 %, po dvouciferných jarních růstech budilo dojem, že na trh s hypotékami dolehla obava z důsledků koronakrize. Teď to ale vypadá, že české domácnosti – tedy ty, co si berou hypotéky – zjevně ani v červnu neměly pocit, že se blíží špatné časy a že by bylo dobré s přijetím nového velkého a dlouhodobého závazku v podobě hypotéky posečkat.

01

Průměrná úroková sazba podle hypoindex.cz v červnu klesla na 2,21 % (což je o 9 setin procenta níž než v květnu).

02

Kombinace vysokého objemu a nízké sazby je celkově trochu záhadou: v nynější rizikem zatížené situaci by dávala smysl buď kombinace nízké sazby a nízkého objemu (pokud by banky poskytovaly hypotéky jen pečlivě vybraným klientům, u kterých by nebyla nutná velká riziková prémie), nebo naopak kombinace vysoké sazby a vysokého objemu (pokud by banky poskytovaly hypotéky leckomu, ale s velkou rizikovou prémií).

Na konci července vydá čísla na toto téma také ČNB. Její statistiky jsou sice spolehlivější (mají preciznější metodiku), ale od čísel hypoindexu se většinou nijak dramaticky neliší (jak je vidno z grafů výše).

 

Michal Skořepa

Autor je analytikem České spořitelny a členem Výboru pro rozpočtové prognózy
Publikováno s laskavým svolením autora