logo Facebook
I slova jsou činy

Schválení dotačního balíčku je pro Evropu obrovská příležitost

24. července 2020 12:19 / autor: Petr Zajíc

Státům zasaženým koronavirovou krizí rozdělí Evropská unie v přepočtu asi 20 bilionů korun ze záchranného balíku. Česko z toho bude čerpat 950 miliard korun. Jak závěr summitu EU hodnotí senior portfolio manažer investiční společnosti Amundi CR Petr Zajíc? A jak vidí současný stav ekonomiky vůbec? Zamýšlí se ve svém investičním komentáři.

Schválení dotačního balíčku je pro Evropu extrémní příležitost. Samozřejmě bude velmi záležet na tom, jak bude balíček využit. Pokud by finance putovaly na dotační programy na výstavbu rozhleden nebo výletních parků, nebudou to zřejmě nejlépe a nejvhodněji investované peníze. Pokud se Evropě povede více digitalizovat, přecházet k moderním technologiím, modernizovat průmysl, je to velká šance. Jde o extrémní objem peněz a jeho využití bude klíčové. Ďábel je nicméně skrytý v detailu, záleží na tom, jak budou nastavené všechny podmínky a jak snadno budou upravitelné.

Záchranný fond EU má podpořit oživení ekonomik zasažených krizí. Jeho schválení a pumpování peněz do ekonomiky je přesně to, co investory vede k optimismu. Vysílá totiž signál, že tu máme krizi, ale my ji zdárně zvládneme. Koneckonců trhy dnes rostou více, než kdo čekal. Jsou tu však příležitosti i hrozby.

Dostali jsme se do období největší recese od konce 2. světové války a nic podobného jsme nezažili ani v době dot-com bubliny, ani během finanční krize v letech 2008 a 2009. Trhy na vše ze začátku reagovaly poklesem. Po necelých 4 týdnech ale následovalo rychlé oživení a dnes už jsou mnohdy na vyšších úrovních než před vypuknutím koronarize. Musíme se ptát, zda to oživení není až příliš výrazné. Některé akcie jsou v plusu, i když jsme v recesi. Z mého pohledu se ocenění akcií v některých odvětvích vzpamatovalo až příliš rychle. Až firemní výsledky ve 2. polovině roku ukážou, zda očekávání investorů nebyla přehnaná. Ekonomický cyklus zůstává křehký a může být narušen různými vlivy. Je třeba mít na paměti rizika jako například možnou 2. vlnu pandemie nebo vysoké zadlužení jednotlivých zemí. Do popředí se opět dostane geopolitická situace. Nejdůležitější budou listopadové prezidentské volby USA, které budou mít dopad na americko-čínské obchodní vztahy stejně jako na další geopolitický vývoj. V Evropě pak pozorně sledujeme konec politické vlády Angely Merkelové a další vývoj ohledně brexitu.

 

Petr Zajíc

Autor je portfolio manažerem investiční společnosti Amundi ČR