logo Facebook
I slova jsou činy

Česká ekonomika za sebou má největší propad v samostatné historii

31. července 2020 09:46 / autor: Vojtěch Berka

Podle předběžného odhadu poklesl hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí 2020 mezičtvrtletně o 8,4 %, meziročně pak o 10,7 %. Pro srovnání, meziroční propad za předešlé krize, v roce 2009, činil 5,4 %. Pozorujeme tak historicky jednoznačně nejhorší výsledky tuzemské ekonomiky. Data zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Negativní vývoj byl způsoben především efekty koronavirové krize, konkrétně výrazným poklesem zahraniční poptávky, ale i nižší spotřebou domácností a nižší investiční aktivitou. K poklesu hrubé přidané hodnoty (HPH) došlo téměř ve všech odvětvích národního hospodářství.

„Významně negativní vliv mělo omezení nebo uzavření provozů v průmyslu, dále pak v odvětvích obchodu, dopravy, pohostinství a ubytování,“ komentuje údaje Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ.

Klesala také zaměstnanost, která je oproti předchozímu čtvrtletí o 1,6 % nižší. Oproti stejnému čtvrtletí loňského roku klesla o 2,1 %.

Nutno nicméně dodat, že pokles ekonomiky o asi 10 % patří k těm optimističtějším scénářům. Odhady se totiž pohybovaly od 8 do 16 %. „Je jasné, že bezprecedentní šok bude znamenat bezprecedentní pokles. Již nyní ekonomika roste. Dno je za námi. Celoroční dvouciferný pokles se konat nebude. Přes přetrvávající nejistotu držíme -5 %,“ uvedl hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek v narážce na celoroční odhady.

Koruna na výsledky bezprostředně nijak výrazně nereagovala.