logo Facebook
I slova jsou činy

Která odvětví průmyslu už covid přemohla?

07. srpna 2020 11:33 / autor: Michal Skořepa

Ze včera zveřejněných čísel o českém průmyslu lze mimo jiné odvodit jedno zajímavé srovnání: hodnotu výroby v červnu 2020 v porovnání s průměrnou produkcí v daném odvětví ve 12 měsících před nástupem covidu, tj. v „mírovém“ období březen 2019 - únor 2020. Dostaneme tak představu, do jaké míry se to které odvětví českého průmyslu dokázalo do června vyhrabat z covidem způsobených potíží.

Výroba v 6/20, jestliže průměr za 3/19-2/20 = 100
(zdroj: ČSÚ, vlastní výpočet)

01

Pro větší přehlednost jsou ta odvětví, která už se z covid-šoku zcela vymanila, vyznačena v grafu zelenými pruhy. Jak vidno, těchto korona-šampiónů je hned několik: jde např. o výrobu nápojů, výrobků papírových a výrobků plastových. Kupodivu v tomto seznamu odvětví "prvních na pásce" nenajdeme – jakkoli bychom je tam možná čekali – průmysl potravinářský a už vůbec ne průmysl farmaceutický.

Nelze vyloučit, že letošní červen byl v některých odvětvích z různých důvodů výjimečně dobrý nebo výjimečně špatný. I když ale vezmeme namísto samotného června průměr za letošní duben až červen, s nejmenšími ztrátami prošla krizí opět především ta odvětví, která jsou v grafu vyznačena zeleně (přidává se k nim ještě výroba elektrických zařízení). V tomto tříměsíčním pohledu však není průměr za zmíněné tři měsíce nad 100 ani pro ona nejodolnější odvětví. I těm nejlepším zkrátka trvalo tři měsíce, než se dostaly na před-koronavirový normál.

Zajímavý je konkrétně rozdíl mezi průmyslem potravinářským (v červnu 92 % průměru za 3/19-2/20) a nápojářským (105 %). Vysvětlením může být snad fakt, že určitou část potravinářské produkce (zejm. asi pečivo – např. váha samotného chleba ve spotřebním koši činí úctyhodné 1,3 %) si domácnosti po úderu karanténních opatření začaly připravovat doma. Naproti tomu sirupy (pro výrobu šťáv), pivo, džusy atp. si doma většina z nás během jara vyrábět asi nezačala.

 

Michal Skořepa

Autor je analytikem České spořitelny a členem Výboru pro rozpočtové prognózy