logo Facebook
I slova jsou činy

Tahanice okolo 5G – Huawei údajně stáhla žádost o bezpečnostní prověrku

15. září 2020 16:29 / autor: Vojtěch Berka

Čínský telekomunikační gigant Huawei má zase o něco dál k budování českých 5G sítí. Nedostane totiž bezpečnostní prověrku na stupeň tajné. Informoval o tom dnes Deník N.

Podle informací deníku nechala společnost sama zastavit prověřovací proces, o který před dvěma lety sama zažádala. Právě prověrka od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) je přitom podmínkou pro účast soukromých firem v řadě státních tendrů.

Huawei v Evropě i USA čelí stále většímu tlaku regulátorů, kteří se ji snaží vyšachovat ze svých trhů. Před bezpečnostními riziky spojenými s čínskou firmou varoval v roce 2018, jako jeden z prvních, i český Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB). Největšími kritiky jsou ale především Spojené státy, pro jejichž vlastní technologické firmy je Huawei přímou konkurencí.

Evropa se doposud k celé otázce stavěla podstatně neutrálněji, ale i zde se začínají jednotlivé vlády stále více ošívat. Jako poslední ji z tendrů na 5G sítě vyřadil britský Boris Johnson.

Pro spolupráci s českými operátory Huawei prověrku, alespoň prozatím, nepotřebuje. Co ale není, může být. Tahanice okolo Huawei tak nepochybně budou do budoucna jednou z výrazných otázek české politiky.