logo Facebook
I slova jsou činy

Na rozdíl od jarních měsíců míříme tentokrát jen na vybrané segmenty, říká KAREL HAVLÍČEK

14. října 2020 19:40 / autor: Ivana Chmel Denčevová

Důsledky koronavirové pandemie opět zasáhly zásadním způsobem do fungování ekonomiky. Další vládní opatření zastavila provoz restaurací, kulturních, sportovních, vzdělávacích a dalších provozů. Podnikatelé sčítají ztráty, se kterými se budou jen než obtížně vyrovnávat. Vláda proto ve středu 14. Října 2020 rozhodla o finanční pomoci resortům, které jsou zákazem činnosti postiženy.

Ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček k tomu říká: „Na rozdíl od jarních měsíců tentokrát míříme jen na vybrané segmenty.“ Na otázku, zda se případná pomoc bude týkat také dalších dodavatelských firem v rámci řetězců, odpovídá: „Těžko se rozlišuje, do jaké míry to dané podnikatele postihlo, zda například restaurace byly jediným odbytištěm.“

Pomoc by se měla týkat úhrady nájemného, plné výše mezd zaměstnanců a dalších klíčových nákladů. „Mzdy uhradíme ze sta procent, a další pomoc se týká záručních instrumentů a také investic, ať formou zrychlených odpisů či bankovních záruk za dlouhodobé úvěry,“ konstatuje Karel Havlíček.

Je rovněž přesvědčen, že finanční kompenzace by měly být vyřízeny v řádech dnů a také že se daný objem financí vejde do plánovaného schodku státního rozpočtu.