logo Facebook
I slova jsou činy

Jako na houpačce – Bitcoin se v posledních dnech masivně propadá

11. ledna 2021 14:00 / autor: Vojtěch Berka

Investování do kryptoměn si vyžaduje nervy ze železa. Po euforickém týdnu, během kterého se Bitcoin vyšplhal až na páteční historickou cenu 42 000 dolarů, zažila nejznámější kryptoměna světa v neděli a v pondělí výrazný propad. Její hodnota se ráno pohybovala okolo 31 000 dolarů a stále ještě hledá stabilitu.  

I přesto, že se tím Bitcoin dostal na medvědí trh, je v pohledu několika uplynulých měsíců stále v hezkém plusu. Jeho hodnota se v uplynulém roce více než zčtyřnásobila. Obrovské zisky a propady, které trh charakterizují, však jistě uklidňující nejsou.

"Důvodem víkendového cenového propadu je vybírání zisků investorů, kteří usoudili, že čekat na další vzestup cenu bitcoinu je už až příliš rizikové. Masivnější výběr zisků obecně může být spouštěčem splasknutí bubliny, avšak v tuto chvíli vybírání zisků už nepokračuje s nijak citelnou intenzitou, takže lze hovořit o stabilizaci ceny bitcoinu," okomentoval situaci ekonom Lukáš Kovanda.

"Víkendová epizoda ovšem potvrzuje, že bitcoin – a kryptoměny obecně – je vysoce rizikové aktivum. Investoři by do něj měl investovat malé částky v pravidelných intervalech, ať už týdenních nebo měsíčních, a to vždy stejnou sumu bez ohledu na momentální cenu bitcoinu. Měli by do něj takto investovat ovšem jen nižší jednotky procent celkového svého objemu peněz, který takto pravidelně investují."