logo Facebook
Fantazie je důležitější než informace. Až na výjimky …

Přece jsme jak Řecko!

11. července 2017 12:01 / autor: Lukáš Kovanda

Kdekomu to může znít hrozně. Letos v prvním čtvrtletí zahraniční dluh ČR stoupl meziročně nejvýrazněji v novodobé historii, o 44 procent. A poprvé také dosáhl úrovně, jež takřka odpovídá velikosti celé české ekonomiky. Přitom zahraniční dluh bývá méně bezpečný než dluh domácí. Ostatně, existuje jedna země, jež je zadluženější než Řecko, a to Japonsko. Jeho dluh ale není považován zdaleka za tak nebezpečný právě proto, že věřiteli jsou vlastní občané (nákup vládních dluhopisů je mezi Japonci rozšířenou formou zajištění na stáří), nikoli zahraniční. Od toho všeho ovšem není již daleko k tomu, aby někdo začal hlásat, že Česko vskutku kráčí řeckou šlépějí.

Pochopitelně, je to nesmysl. Bezpříkladný nárůst má na svědomí mohutná spekulativní poptávka zahraničních investorů po českých vládních dluhopisech. Investice do nich představovala zpravidla optimální způsob, jak si „vsadit“ na posílení české koruny po opuštění kurzového závazku České národní banky, k němuž došlo počátkem dubna. V dalších čtvrtletích už proto podobně dramatický nárůst zahraniční zadluženosti čekat nelze.

Ale znova. Obratný rétor, ano, demagog, by opravdu mohl tvrdit, že s českým zadlužením to jde povážlivě z kopce. A dokonce by na podporu své demagogie uměl vytáhnout věrohodně působící čísla. Zatím se toho nikdo „nechytl“. Zato všichni ti, kteří vládu chválí za to, že dokázala hospodařit přebytkově – ať jde o prezidenta, nového ministra financí či i některé byznysmeny –, činí zrcadlově to samé. Přičítají vládě něco, na čem nemá zásluhu. Nebo alespoň ne v tom smyslu, který svým výrokem podsouvají. Takže znova: současná vláda rozpouštěla rezervu vlád předchozích a tato vláda loni velice málo investovala. Proto se státní dluh přechodně stabilizoval, proto loni zřejmě také jen přechodně vykázala přebytek. S podobnou dávkou demagogie, s jakou jsou jí připisovány zásluhy, ji lze i odsoudit za to, že nám všem píše řecký scénář. Kritici vlády – jelikož mlčí – jsou v tomto tudíž méně demagogičtí než její zmínění roztleskávači.

 

Lukáš Kovanda

Autor je hlavním ekonomem společnosti Cyrrus
Psáno pro Ecofin.cz