ekonomika a finance online
Názory

Není dotace, jako dotace

25. července 2017 14:54
Jsem si jista, že pokud by si dal někdo práci s vyhledáváním nejčastěji frekventovaných slov v domácí politice a hospodářství, na jednom z prvních míst by se nepochybně objevil termín „dotace“. Zatímco někteří, jako například za všech okolností přímočarý senátor za ODS pan Jaroslav Kubera, považují dotace za původce takřka všeho zla, domnívá se naopak většina naší občanské společnosti, že s dotacemi stojí a padá svět.

Proč líp už být nemůže

24. července 2017 18:42
Je to jen několik málo dnů, co můj manžel napsal článek o aktuálním stavu ekonomiky. Přesněji řečeno o tom, že období ekonomické hojnosti a růstu už narazilo na své limity. Tedy upřímně – jde-li o praktický život, většinou jeho nápady zavánějí jednou velkou kalamitou. Naproti tomu jde-li o ekonomiku - většinou se shodneme. A proto mě donutil k zamyšlení dopis, který vzápětí dorazil.

Transferové ceny: jeden ze zdrojů naší chudoby?

20. července 2017 17:03
Klub rozvinutých zemí OECD nedávno zveřejnil nejnovější verzi svých „Transfer Pricing Guidelines for Multinational Enterprises and Tax Administrations“. Zní to nudně, ale pro bohatství ekonomiky to může mít značný význam.

Social Watch – trochu povyku, trochu reálií

19. července 2017 17:23
Médii proběhla masivně (takže všude) zpráva sociální sítě Social Watch o vývoji v České republice. Je třeba říci, že i přes vznosný cizojazyčný název organizace jde o domácí a ryze české hodnocení domácích a ryze českých problémů.

Trump a pravda o změně klimatu

18. července 2017 19:34
Když Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa 1. června odstoupily od pařížské klimatické dohody, udělaly další významný krok k tomu, aby se etablovaly jako ničemný stát. Trump se už roky oddává podivné konspirační teorii, kterou v roce 2012 vystihl takto: „Představu globálního oteplování účelově vytvořili Číňané, aby americké výrobě vzali konkurenční schopnost.“ To ale nebylo důvodem, proč Trump přikročil k vyvedení USA od pařížské dohody. Dohoda podle něj byla pro USA nevýhodná a skrytě nespravedlivá.

Hamburk: I Marťané si zaslouží trochu klidu

17. července 2017 18:30
Hamburk, město kosmopolitní a tolerantní, ke všem přívětivé, se pomalu dává po dnech teroru ze strany stovek levicových extrémistů dohromady. Výsledkem běsnění je 200 zraněných policistů a zhruba stejný počet násilníků. Nutno uznat, že pokud šlo demonstrantům o to, aby jejich aktivity překryly další dění summitu G20, jejich záměr jim, bohužel, vyšel téměř dokonale.

Česká nezaměstnanost: dvakrát dobře, jednou špatně

13. července 2017 12:07
Oznámení Ministerstva práce a sociálních věcí, že podíl nezaměstnaných osob (tj. zájemců o práci na Úřadech práce dělený počtem všech lidí v produktivním věku) klesl v červnu na 4 %, zní jako skvělá zpráva. Vzhledem k tomu, jak dlouho už zaměstnavatelé hořekují nad nedostatkem nových pracovních sil (dřív kvalifikovaných, a teď už i nekvalifikovaných), mnohým z nás možná padá kámen ze srdce: „Konečně mají práci všichni, kteří chtějí aspoň trochu pracovat.“

Přece jsme jak Řecko!

11. července 2017 12:01
Kdekomu to může znít hrozně. Letos v prvním čtvrtletí zahraniční dluh ČR stoupl meziročně nejvýrazněji v novodobé historii, o 44 procent. A poprvé také dosáhl úrovně, jež takřka odpovídá velikosti celé české ekonomiky. Přitom zahraniční dluh bývá méně bezpečný než dluh domácí. Ostatně, existuje jedna země, jež je zadluženější než Řecko, a to Japonsko. Jeho dluh ale není považován zdaleka za tak nebezpečný právě proto, že věřiteli jsou vlastní občané (nákup vládních dluhopisů je mezi Japonci rozšířenou formou zajištění na stáří), nikoli zahraniční. Od toho všeho ovšem není již daleko k tomu, aby někdo začal hlásat, že Česko vskutku kráčí řeckou šlépějí.

Teror jako ekonomický problém

11. července 2017 10:00
Vypálená prodejna Porsche v Hamburku je stejný akt terorismu, jako útok sebevražedného atentátníka třeba v Londýně či v Paříži. Že jde o teror proti majetku a nikoliv proti životu? To je rozdíl v míře, nikoliv v principu.

Průmyslové Česko se musí nachystat na „chytré“ továrny

06. července 2017 18:00
Česko je nejprůmyslovější zemí Evropské unie, což má své klady i zápory. S těmi zápory však můžeme pracovat jen tehdy, pokud si je přiznáme. Svět práce se dramaticky mění, nastupuje nová průmyslová revoluce. Překotné změny můžou znamenat vážné ohrožení nejen firem, ale především zaměstnanců. Uspějí pouze ti, kteří se na ně budou dlouhodobě připravovat.