ekonomika a finance online
Ecofin News

Česko je připravené reagovat na neočekávané změny

28. července 2017 08:21
Čechy jen tak něco nerozhází. Podle Indexu společnosti KPMG má Česká republika velice dobrou schopnost reagovat na náhlé šoky, které mohou přijít ve formě přírodních katastrof, rozvoje technologií, růstu populace, nebo změn v politice. V žebříčku jsme se od posledního vydání Indexu připravenosti na změnu posunuli o tři příčky nahoru na 25. pozici ze 136 zemí celého světa. Na špici je Švýcarsko, následované Švédskem a Spojenými arabskými emiráty.

„Daňová správa se snaží ulehčit si svůj život,“ říká PETRA POSPÍŠILOVÁ

27. července 2017 19:34
Co je císaře, plať císaři, biblické sdělení, které platí po staletí. Téma daní, jejich výše, ale také jisté rovnoprávnosti mezi platícím a výběrčím je tématem stále přítomným. Již několik let je náš současný systém kritizován za svou nepřehlednost, složitost, nespravedlivost a neefektivnost.

Zákon o hazardu vytlačil zahraniční sázkovky. Tvarovala ho hazardní lobby, říká vládní analýza

27. července 2017 10:36
Nový zákon o hazardních hrách, který z Čech vytlačil všechny zahraniční sázkové kanceláře, byl ušit na míru etablovaným českým společnostem. Vyplývá to z analýzy, kterou připravil tým ministra pro lidská práva Jana Chvojky. „Zákon v průběhu legislativního procesu prodělal několik změn, které byly přímým důsledkem působení části hazardní lobby a které vedly k upřednostnění partikulárních zájmů nad zájmy veřejnými," uvedli podle ČTK autoři dokumentu.

Stát dá dvě miliardy na přeměnu nevyužívaných průmyslových areálů

25. července 2017 06:00
V opuštěných českých továrnách, skladech a halách bude zase živo. Ministerstvo průmyslu a obchodu dá na revitalizaci opuštěných průmyslových areálů dvě miliardy korun. Rozdělovat je, během následujících šesti let, bude agentura CzechInvest. Program se zaměří především na obce, města a kraje ve strukturálně postižených a hospodářsky znevýhodněných regionech.

Vývojáři kryptoměn si vystačí bez investorů

24. července 2017 08:41
Investoři specializující se na vstupování do technologických startupů narazili, v případě kryptoměn jako je BitCoin a jeho tisíc bratříčků, na problém. Některé z nejzajímavějších inovátorů na poli digitální měny jejich peněžní asistenci vůbec nepotřebují. Vystačí si s prostředky, které získají emitováním vlastní kryptoměny.

Ceny nemovitostí rostou v Čechách rychleji než kdekoli jinde v Evropě

21. července 2017 06:00
Cena bydlení v Čechách rapidně roste. Podle současných dat Eurostatu dokonce nejrychleji v celé EU. V prvním čtvrtletí letošního roku to meziročně bylo o 12,8 %, což činí téměř trojnásobek unijního průměru. Ten se pohyboval na hranici 4,5 %. 

Nemovitosti zdražují, ale bublina to není, říká Klausův ekonom MARTIN SLANÝ

20. července 2017 16:09
Ceny nemovitostí rostou, ale nejsou přemrštěné. Pravomoci České národní banky jsou dostatečné, neměla by získat další možnosti, jak regulovat hypoteční trh v ČR. To si myslí Martin Slaný, ředitel sekce ekonomických studií Institutu Václava Klause a pedagog Národohospodářské fakulty VŠE.

Českým zákazníkům již nejde jen o cenu

20. července 2017 09:00
Návyky českých spotřebitelů se začínají pomalu přesouvat od fascinace slevami a nízkou cenou, kterou si držíme již od 90. let, ke komplexnějšímu vnímání nabízených produktů a služeb. V celoevropském srovnání jsou Češi sice na cenu stále ještě extrémně citliví, nevnímají však již tak silně pouze její spodní hranici, ale začínají se také stále více zajímat o celkovou hodnotu, kterou za své peníze dostávají. Kvalita zboží, kvalita služby a důvěra tak budou do budoucna aspekty, na které si budou muset dát české firmy pozor.

V čínských velkoměstech nahrazují telefony hotovost

19. července 2017 09:00
O budoucnosti hotovosti se vzrušeně spekuluje, nikde však není bezhotovostní platba tak pevnou součástí všední reality jako velkých čínských městech. Číňané přes mobilní aplikace platí v obchodech i taxících. V Šanghajských restauracích se obvykle číšník ptá, zda si hosté budou přát platit přes WeChat, nebo přes Alipay, než nabídne třetí, méně obvyklou, možnost – cash.

Trump a pravda o změně klimatu

18. července 2017 19:34
Když Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa 1. června odstoupily od pařížské klimatické dohody, udělaly další významný krok k tomu, aby se etablovaly jako ničemný stát. Trump se už roky oddává podivné konspirační teorii, kterou v roce 2012 vystihl takto: „Představu globálního oteplování účelově vytvořili Číňané, aby americké výrobě vzali konkurenční schopnost.“ To ale nebylo důvodem, proč Trump přikročil k vyvedení USA od pařížské dohody. Dohoda podle něj byla pro USA nevýhodná a skrytě nespravedlivá.