ekonomika a finance online
Ecofin TV

„Daňová správa se snaží ulehčit si svůj život,“ říká PETRA POSPÍŠILOVÁ

27. července 2017
Co je císaře, plať císaři, biblické sdělení, které platí po staletí. Téma daní, jejich výše, ale také jisté rovnoprávnosti mezi platícím a výběrčím je tématem stále přítomným. Již několik let je náš současný systém kritizován za svou nepřehlednost, složitost, nespravedlivost a neefektivnost.

Nemovitosti zdražují, ale bublina to není, říká Klausův ekonom MARTIN SLANÝ

20. července 2017
Ceny nemovitostí rostou, ale nejsou přemrštěné. Pravomoci České národní banky jsou dostatečné, neměla by získat další možnosti, jak regulovat hypoteční trh v ČR. To si myslí Martin Slaný, ředitel sekce ekonomických studií Institutu Václava Klause a pedagog Národohospodářské fakulty VŠE.

PAVEL JANÍČKO: Situace na trhu práce není tak optimistická, jak se prezentuje.

13. července 2017
S docentem Pavlem Janíčkem, který je vysokoškolským pedagogem, i odborníkem ČMKOS v oblasti pracovního trhu, jsme probrali situaci v ČR. Český trh práce je totiž v současnosti hodnocen v superlativech jak z hlediska zvyšování mezd, tak i nízké nezaměstnanosti.

„Reindustrializace je možná jen do jisté míry,“ říká ekonom PAVEL KOHOUT

07. července 2017
Industrializace, termín známý učebnic dějepisu. A jistým způsobem na něj navazuje také termín současnosti, reindustrializace.  Stává se předmětem nejen tuzemských voleb v některých státech, ale také tématem jednání Evropského parlamentu, který přijal usnesení reindustrializaci podporující.

Kdyby v ČNB poslechli tuto ekonomku, ušetřili by přes 1000 miliard korun. Rozhovor s EVOU ZAMRAZILOVOU

29. června 2017
V listopadu 2013 byla u toho. Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka České bankovní asociace, se tehdy z pozice radní České národní banky účastnila „památného“ zasedání, v jehož rámci centrální banka rozhodla o zahájení intervenčního režimu. Jak Zamrazilová hlasovala, to je zatím tajné. Tato informace se zpřístupní teprve v roce 2020. Dobře informované kuloárové zdroje ale mají jasno: Zamrazilová pro intervence ruku nezvedla. Ostatně, svědčí pro to i postoj, který konzistentně zastává a veřejně hlásá minimálně od února 2014, kdy v České národní bance skončila. Jak plyne i z rozhovoru, který s ní pro Ecofin vedl hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda, je rezolutní kritičkou zásahu, který podle ní z celkové perspektivy přinesl české ekonomice více škody než užitku.

„4. průmyslová revoluce je změna, kterou pocítí všichni…,“ říká RADEK ŠPICAR

22. června 2017
O tom, že se nacházíme ve 4. Průmyslové revoluci nikdo nepochybuje. Otázkou je, zda jsme na ni dostatečně připraveni. Jistou inspirací mohou být státy, které patří v této oblasti k těm nejrozvinutějším. 

FRANTIŠEK BOSTL: „I špatná investice je dobrá investice“

15. června 2017
Hostem Ecofinu byl tentokrát hlavní ekonom společnosti Chytrý Honza František Bostl, kterého jsme se ptali na českou finanční gramotnost. „Možná si Češi myslí, že to je něco komplikovaného, porovnat si dvě pojistky, nebo kouknout se na podílové fondy a vybrat si ten správný,“ říká Bostl, o nic složitého však podle něj nejde. Finanční gramotnost spíše bývá, dle jeho slov, někdy mylně zaměňována za určitou lenost.

PETR HOLUB: „Češi rozumí politice jako nadstavbě nad ekonomikou“

08. června 2017
Hostem Ecofinu byl tentokrát komentátor a redaktor Echa24 Petr Holub. S moderátorkou Ivanou Denčevovou se bavil mimo jiné o tom, jak souvisí ekonomická žurnalistika s politikou, nebo do jaké míry se z ní může stát klasická žurnalistika investigativní.

MICHAELA ŠEVČÍKOVÁ, ekonomka „šmrncnutá“ politologií

01. června 2017
Ekonomů je prý v Česku příliš. A politologů jakbysmet. Výrazně méně je však těch, kteří v sobě obě kvalifikace kombinují. A ještě méně takových žen. Michaela Ševčíková z Národohospodářské fakulty VŠE v Praze patří mezi ně. Díky svému rozkročení mezi oběma disciplínami je dnes žádanou expertkou. Dva magisterské a jeden inženýrský vysokoškolský diplom hovoří samy ze sebe. „Muži jednají v kompetitivním módu, soutěží mezi sebou,“ vysvětluje Ševčíková, proč je málo dokonce i ekonomek samotných. Ostatně, Nobelova cena za ekonomii se udílí každoročně od roku 1969, mnohdy ji v jednom roce získá i více laureátů. Přesto je mezi všemi takto oceněnými muži jediná žena, Elinor Ostromová. „Ekonomie je o maximalizaci zisku, o maximalizaci užitku. Muži v rámci toho svého soutěžení rádi maximalizují. Ženám je ale bližší jednání kooperativní, tedy spolupráce. Jednají spíše kooperativně než kompetitivně,“ uvažuje Ševčíková, proč je ekonomie tak maskulinní vědou.

„Zkusme řešit ty problémy, které máme na dosah,“ řekl VÁCLAV KLAUS při představování své nové knihy

31. května 2017
Bývalý prezident České republiky a ekonom Václav Klaus představil včera v prostorách Paláce knih Luxor na Václavském náměstí svou novou publikaci s názvem Zničí nás klima, nebo boj s klimatem? Kniha navazuje na jeho velmi úspěšnou „Modrou, nikoli zelenou planetu“, která vyšla česky v roce 2007 a dočkala se osmnácti cizojazyčných vydání. Za deset let od jejího vydání Václav Klaus své přesvědčení, že přes masivní manipulaci a propagandu údajného globálního oteplování není ohroženo klima, ale naše svoboda, nezměnil. Knihu vydává nakladatelství Cosmopolis v Nakladatelském domě Grada.