Ne vždy jde výhradně o obsah. Podívejte se na naše rozhovory, sledujte body language, gesta a nonverbální vyjádření. Váš pocit doplní to, co můžete slyšet nebo číst. Najdete zde také záznamy jednání, kterých byste se rádi zúčastnili (záznamy jednání ekonomických a hospodářských výborů a komisí Parlamentu).
Jak rozjet českou ekonomiku, jak překonat důsledky koronavirové krize, i to jsou otázky, které jsou na pořadu dne. Viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy Milena Jabůrková k tomu říká: „Je to výjimečná doba a nikdo neumí předvídat, jak se bude situace vyvíjet. Sestavili jsme celý seznam projektů, od daňových záležitostí až po konkrétní projekty pro podniky, které jsme předali vládě. Z krize bychom se měli proinvestovat, v tom má vláda pravdu, otázkou ale je – a to uvidíme – jak bude toto rozhodnutí převedeno do praxe.“
Celý článek
Do třetího čtení v poslanecké sněmovně míří novela zákona o potravinách a tabákových výrobcích. Původní záměr byl zamezit dvojí kvalitě potravin v tuzemsku. V důsledku tzv. přílepku se ale objevil pozměňovací návrh (navrhovateli byla poslankyně Balaštíková za ANO a poslanec Podal za SPD) – který doporučil svým usnesením také zemědělský výbor -, který se týká povinných kvót pro české potraviny v prodejnách s rozlohou nad 400 metrů čtverečních.
Celý článek
Návrh státního rozpočtu pro rok 2021, nejdůležitějšího aktuálního zákona, probíhá právě v této době ve sněmovně a na výsledek by si zřejmě vsadil málokdo. Doc. Ilona Švihlíková k danému návrhu říká: „Logický je schodek, dává to smysl ve stávající situaci a dobrou zprávou je také to, že vláda nezapomněla na své závazky vůči seniorům, či učitelům. Ale špatnou zprávou je to, že rozpočet je nerealizovatelný a změny v něm obsažené mají trvalý charakter.“
Celý článek
První čtení návrhu státního rozpočtu pro rok 2021 mají poslanci za sebou. Návrh je ze strany překládajícího, tedy vlády, logicky obhajován. Ze strany nejen opozice, ale také odborníků je podrobován kritice. Nejde pouze o plánovaný schodek, který je v jistém ohledu důsledkem letošní koronavirové pandemie, ale především vzhledem ke struktuře plánovaných příjmů a výdajů.
Celý článek
„Výsledek nočního jednání sněmovny pro budoucnost je horší, než se očekával,“ zhodnotila jednání poslanců v rámci projednávání 1. čtení návrhu státního rozpočtu pro rok 2021 Eva Zamrazilová z Národní rozpočtové rady. Ta je orgánem, který se věnuje kontrole zadlužování státu a jedním z klíčových ukazatelů je tzv. dluhová brzda. „Je to koncentrovaná zkušenost světových ekonomik, že při dluhu ve výši 55% HDP nastupuje zásadní problém.“
Celý článek
Koronavirová krize nás provází od března tohoto roku, zvykli jsme si na označení jarní a podzimní vlna. Obě mají srovnatelné parametry, alespoň pohledem zvenčí. Předseda Podnikatelských odborů – Unie podnikatelských a živnostenských spolků, z. s., Radomil Bábek ale vysvětluje: „Je paradoxní, že i když jarní vlna trvala déle, tak nebyl tak silný negativní dopad. Mezi lidmi bylo odhodlání, chápali jsme to, předpokládali jsme, že malé firmy a živnostníky vláda nenechá padnout. Podnikatelé tehdy ale vyčerpali své rezervy, jak finanční, tak mentální.“
Celý článek
Ústavní stížnost 63 senátorů kvůli vládním opatřením v rámci koronavirové krizi byla odeslána na Ústavní soud. „Hlavním jejím obsahem je, že dle našeho názoru dochází k diskriminaci malého a středního podnikání,“ konstatuje senátor Lukáš Wagenknecht.
Celý článek
Říká se, že krize může být také východiskem. I tato krize, ve které žijeme a nazýváme ji krizí koronavirovou, ukazuje cesty, které do budoucna budou zcela zásadní pro rozvoj ekonomiky České republiky. Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy a místopředseda Národního akreditačního úřadu Radek Špicar konstatuje: „Budoucnost bude patřit průmyslu 4.0. Tlak na zavádění nových technologií z oblasti digitalizace, automatizace a robotizace bude přínosný. A týká se to jak průmyslu, tak školství.“
Celý článek
I na kinematografii dopadla pandemie. Finanční přínos projektů natáčených v České republice přitom loni Státní fond kinematografie spočítal na téměř 9 miliard korun. Hostem Ecofinu tak tentokrát byla ředitelka fondu, Helena Bezděk Fraňková.
Celý článek
Období koronavirové krize a její důsledky pro ekonomiku – jak pro její současnost, tak budoucnost – jsou zásadním tématem. „Kovidový šok akceleruje něco negativního i něco pozitivního“ říká Helena Horská. Ke stávající situaci dodává: „Vláda se v něčem poučila oproti jaru a nezaváhali. Hned nabídli podnikatelům pomoc, například odkladem daní. Ale nenabídly snížení odvodů za zaměstnance a tím se nezlevňuje cena práce. Mnoho programů pomoci je navíc zatíženo příliš velkou administrativou.“
Celý článek