logo Facebook
I slova jsou činy

„Střední třída nebude mít možnost získat vlastní bydlení,“ uvádí EVŽEN KOREC

17. srpna 2017 16:38

Skokové zvýšení cen bytů, omezení možností získat hypotéku, téměř se nestaví nové byty. Trh s nemovitostmi se ocitnul v pomyslné smyčce, stavebnictví se může dostat do útlumu a tím zasáhnout celou ekonomiku České republiky.

Ceny bytů rapidně rostou, podle současných dat Eurostatu dokonce nejrychleji v celé Evropské unii, v prvním čtvrtletí letošního roku to bylo meziročně o 12,8%, což je trojnásobek unijního průměru.

Generální ředitel developerské společnosti Ekospol, dr. Evžen Korec, konstatuje: „To, co se děje v současné době, je atypické. Střední třída nebude mít možnost získat vlastní bydlení. Bytů je málo, protože není dostatečné množství pozemků v Praze – míním tím bytový trh v Praze, která je pro oblast bytů klíčovou – územní plánování v Praze bylo zcela zanedbáno, poslední přijatý byl v roce 2000 a odhady byly, že další bude přijat v roce 2010. To se nestalo a dříve než v roce 2022 to nebude.“

Dalším úhlem pohledu pak jsou náležitosti, které souvisejí s vydáváním stavebního povolení, jeho délka se čítá na období mezi 6 – 8 roky. O tom, že je to opravdu mimořádně dlouhá doba, která prodražuje a komplikuje nejen stavbu bytů, ale také silnic, dálnic, dalších nezbytných staveb, svědčí také to – dle dr. Evžena Korce -  že „Světová banka porovnala rychlost, jak jsou vydávána stavební povolení a mezi 138 zeměmi, jsme na 130. Místě a za námi jsou už jen země Afriky, Asie. Není normální nemoci postavit dálnici, ale taková je současná situace.“

Dalšími faktory, které se do trhu s byty promítnou, je zpřísnění podmínek pro získání hypotéky a také další budoucí požadavky na nízkoenergetické stavby.