logo Facebook
I slova jsou činy

„Musíme přejít od montoven k mozkovnám,“ říká KAREL RAIS

31. srpna 2017 18:17

Ekonomické priority jednotlivých stran se ve všeobecnému mediálnímu hluku, obklopujícímu předvolební boj, mohou snadno ztratit. My jsme se proto rozhodli přinést sadu rozhovorů, ve kterých se na ně postupně budeme vyptávat politiků z většiny stran s reálnou šancí se do Sněmovny dostat. Hostem toho prvního byl poslanec za hnutí ANO a emeritní rektor Vysokého učení technického v Brně, Karel Rais.

Podle něj je klíčem k ekonomickému úspěchu naší země především plynulý přechod na Průmysl 4.0. K tomu pak vede cesta skrz kvalitní školství a jeho těsnější napojení právě na průmysl. „Pořád je bariéra mezi školami a mezi podniky,“ kritizuje současný stav věcí Rais. Stát by se s tím měl pokusit vypořádat pomocí inkubátorů, či transferových center, které umožňují tuto bariéru nalomit.

Co se týče rozpočtových priorit, ty budou záležet především na deficitu. ANO však chce stát zeštíhlit. V budoucnu by tak mohla zaniknout některá z českých ministerstev. „Je otázka, jestli na tak malou republiku, ve srovnání se světem, je potřeba patnáct ministerstev, nebo jestli stačí deset,“ prohlásil Rais.

Změny, v plánech ANO, znovu čekají i na daně. „Chceme, aby daňový systém byl průhledný, jednoduchý, aby se nedal zneužít.“ Tomu by měla napomoci elektronizace veřejné správy, především pak zavedení elektronické výměny dat a zavedení jednotného inkasního místa. Spotřebitelům by pak mělo ulehčit život snížení DPH na vodné, stočné a základní potraviny. Na nadnárodní firmy si „bude potřeba trochu došlápnout,“ říká Karel Rais